Pokojová zeleň nejen zdobí interiér, ale ve skutečnosti ovlivňuje zdraví domácnosti.
Víte, že kromě zlepšení nálady, zklidnění a zvýšení koncentrace lidí v okolí mnoho druhů také čistí vzduch od škodlivých látek? V následujícím článku si toto téma podrobněji rozebereme.
Znečištěné ovzduší je závažným civilizačním problémem a ani ty nejčistší byty od něj nejsou osvobozeny. Škodliviny obvykle nezpůsobují okamžité příznaky, ale z dlouhodobého hlediska mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. Roztoči, těkavé látky vylučované z barev, laků nebo překližky, textilu a dokonce i kancelářského papíru mohou způsobit alergie, poruchy nervového systému a v extrémních případech můžou dokonce přispět i k rakovině. K tomu přidejte škodlivé účinky emisí elektronických zařízení a zjistíme, že ani doma nejsme v bezpečí.
V roce 1989 NASA zjistila, že pokojové rostliny mohou absorbovat škodlivé toxiny ze vzduchu, zejména v uzavřených prostorech s malým průtokem vzduchu. Tato studie byla základem pro novější studie o pokojových rostlinách a jejich schopnostech čištění vzduchu. Přestože rostliny mají méně koňské síly než čističky vzduchu, jsou přirozenější, nákladově efektivnější a mají terapeutické účinky.
Co nejvíce škodí v bytě :
- Formaldehyd - často se vyskytující v kosmetice (spreje na vlasy, nehty a deodoranty). Při delším kontaktu může vést mimo jiné pro respirační onemocnění
- Xylen - vyskytuje se v lacích, impregnacích a jiných konzervačních látkách na dřevo. Může způsobit mnoho nemocí, včetně rakoviny
- Benzen - jedna z nejškodlivějších látek v lepidlech
- Elektromagnetický smog - je záření elektrických zařízení. Oslabuje koncentraci, celkovou imunitu a zvyšuje riziko rakoviny
- Nikotin a dehet jsou příčinou mnoha nemocí, včetně rakoviny plic. Kromě toho mohou být alergičtí
- Roztoči - obsahují aktivní proteolytické enzymy, které způsobují těžké alergie
zdroj: Pexels.com
Jak čistit vzduch v místnostech?
Kromě použití moderního čisticího zařízení a častého větrání místnosti může být pěstování rostlin velkou pomocí při čištění vzduchu. Ukázalo se, že zelená působí jako "přírodní filtry" eliminující mnoho toxinů neviditelných pouhým okem (dokonce z tabákového kouře) a vln (z elektronických zařízení). Pokojové rostliny navíc do jisté míry eliminují nepříznivé účinky mikroorganismů a alergenů. Například takové palmy a kapradiny patří v tomto ohledu mezi nejefektivnější rostliny.
Stačí dát květiny na parapet. Za čištění vzduchu je zodpovědná především fotosyntéza. Zahrnuje absorpci oxidu uhličitého ze vzduchu a produkci kyslíku. Pokojové rostliny navíc ničí toxiny v chemických procesech nebo za pomoci mikroorganismů, které se nachází v jejich kořenech. Díky tomu je v místnostech se spoustou zelených rostlin mnohem čistší vzduch, než v místnostech kde se rostliny nacházejí v malém množství, nebo dokonce vůbec. V místech, kde jsou uspořádány květináče, myslíme lépe a snadněji se soustředíme.
Existuje mnoho druhů rostlin na čištění vzduchu. Patří sem například Dracaena - rostlina, která se u nás často vyskytuje ve formě malých stromů nebo keřů. Příkladem rostliny může být Dracaena fragrans, nebo-li Dračinec vonný.
Palmy jsou užitečné při odstraňování sloučenin, jako je formaldehyd ze vzduchu. Některé odrůdy absorbují čím dál nebezpečnější sloučeniny, jak rostlina roste. Odrůdy palem, které se vypořádají s toxiny, jsou například Excel Rhapis, Areca a Datlová palma.
Další takovou květinou je Spathiphyllum. Je to květina s lesklými, zelenými listy a květy připomínajícími křídla. Má schopnost čistit vzduch toxických látek vylučovaných mimo jiné přes nábytek, koberce a plastové obaly pro domácí spotřebiče. Pro místnosti, ve kterých máme televizor, jsou velmi vhodné fíky a Aglaonema. Snižují škodlivé záření a absorbují formaldehyd, benzen a amoniak.
Adiantum a aeonium dobře fungují v místnostech, kde se objevují houby. Vykazují antifungicidní vlastnosti. Kromě toho, rostliny jako Sansewieria, arekové palmy a epipremnum jsou nejlepší čističky vzduchu. Navíc produkují hodně kyslíku. Taková Sansewieria dokonce produkuje dostatečné množství kyslíku i v noci, což oceníme hlavně v ložnici.
Správný výběr rostlin, které absorbují toxiny, by měl záviset na místnosti, do které je chcete umístit. Pro ložnice vybíráme ty, které produkují kyslík v noci (některé druhy kaktusů aloe), pro místnosti s televizory, které absorbují záření (ficus, cleistocactus), zatímco do místností, kde není možné větrání, vkládáme rostliny, které způsobují pohyb vzduchu (Betlémská hvězda, neustále kvetoucí begonie).
Čištění vzduchu pomocí čističky
Nestačí vám čistit vzduch pomocí květin? Pak je vhodná doba uvažovat o pořízení čističky vzduchu. Určitě jste analyzovali celý seznam technických údajů, včetně toho, zda má vhodné filtry (HEPA nebo uhlík) a zajišťuje odpovídající pohodlí při používání, tj. nenarušuje klidný spánek domácnosti. Důležité je rovněž její vhodné umístění.
U konstrukce zařízení je rozhodující jak zapadá do designu interiéru. Toto je rozhodně subjektivní hodnocení. Je důležité, aby čistička stála na rovném povrchu. Zařízení nemůže pracovat při extrémních teplotách a vlhkosti. Proto nemůže stát na místě, které je zvlášť vystaveno slunečnímu záření nebo na místě s vysokou vlhkostí (koupelna). Měli byste ji také chránit před silnými otřesy. Řiďte se pokyny výrobce, aby vám sloužila po mnoho let.
Použití řady filtrů, antibakteriálních povlaků, ionizátorů, UV lamp zvyšuje její účinnost. Vzduch v místnostech je několikrát více znečištěný než čerstvý venkovní vzduch. Správně zvolený čistič vzduchu dokáže odstranit téměř všechny tyto faktory a smog, což je v současné době velmi závažné ohrožení našeho zdraví. Další výhodou čističe může být snížení prachu v bytě.
zdroj: pixabay.com
Principy fungování čističky vzduchu
V tomto případě je nejlepší se podívat na pokyny. Každý model čističe vzduchu se mírně liší. Hlavní věcí je pravidelná údržba tohoto typu zařízení a její provádění v souladu s návodem k obsluze k danému modelu. Ve většině zařízení mohou filtry fungovat až 2 roky od prvního zapnutí zařízení. Vše je v návaznosti na četnosti používání a prostředí, kde se čistička vyskytuje. Nádržku a přístroj udržujte v čistotě, protože kvůli vysoké vlhkosti může docházet k zanesení mikroorganismy.
Bojovník proti roztočům
Roztoči jsou nebezpeční parazité, kteří se nacházejí na místech, kde se vyskytuje prach. Žijí v kobercích, čalouněném nábytku, přikrývkách, záclonách a plyšových hračkách. A v neposlední řadě najdeme roztoče takové v místě, kde trávíme opravdu spoustu času - v posteli. Mají rádi specifické podmínky. No a právě díky čističkám vzduchu můžeme jejich výskyt v domácnosti razantně snížit.
Čistička vzduchu pro alergiky
Doporučuje se zvolit čističku vzduchu tak, aby umožňovala "vyměnit" vzduch v místnosti 4-5 krát. Je to důležité hlavně z toho důvodu, že vzduch v místnosti je tak častěji čištěn a tím pádem je větší šance, že se eliminují dané alergeny.
Čističky vzduchu nevytvářejí nové pachy, odstraňují pouze škodlivé složky vzduchu a nepříjemné aroma. Pouze v případě, že disponují tzv. "ionizátorem", můžete pociťovat menší změnu, co se čichového vjemu týče. Ionizátor totiž způsobí to, že vzduch osvěží a tím pádem se to promítne i do jeho vůně.
Kašel, rýma, vodnaté oči, dušnost, dýchací problémy jsou základní příznaky alergie. Bohužel se jedná o sezónní problém, který musíte přečkat. Období opylení stromů a květin je bohužel dlouhodobým a cyklickým účinkem senzibilních látek. To může vést k chronickým onemocněním dýchacích cest a následně k astmatu. Nejlepší zařízení pro alergiky jsou právě čističky vzduchu, které používají vícestupňovou filtraci vzduchu. Na rozdíl od základních čističů vzduchu používají sadu různých typů filtrů, které neutralizují prakticky všechny typy alergenních nečistot nalezených ve vzduchu.