Máte v plánu pořídit si čističku vzduchu? Potom byste měli dobře znát jednu z funkcí, která je velmi důležitá. Některé z nich totiž generují záporné ionty a ozón do vzduchu, čímž přispívají ke kvalitě ovzduší. Ještě před samotnou koupí přístroje byste měli porozumět, jak tento proces funguje a proč je tak důležitý. Víte, jaké jsou největší mýty o čističkách vzduchu?
- Čistička vzduchu může škodit, protože produkuje ozón,
- s čističkou nemusíte větrat,
- čistička vzduchu může poškodit vaše zdraví.
Nebojte se, nic z výše uvedeného není pravda. Ano, skutečně musíte pravidelně větrat i v případě, že máte doma čističku. Ta totiž nefunguje pro tvorbu čerstvého vzduchu plného kyslíku, ale filtruje škodlivé látky, které se ve vzduchu nachází. Škodlivosti ozónu a ionizace se nemusíte vůbec obávat. Nyní se na oba procesy podíváme blíž.
Ionizace vzduchu
Ionizace spočívá v produkování záporných iontů prostřednictvím elektrostatického výboje. V přírodě se vyskytují v poměrně vysokém množství. Ve městech jsou ale čísla mnohem nižší, někdy dokonce pod 100 iontů na centimetr krychlový. Je to jeden z důvodů, proč se v přírodě a na venkově cítíte mnohem lépe, než ve městě. Vědci totiž prokázali, že lidský organismus nízké hodnoty záporných iontů nezvládá úplně dobře.
Nedostatek ionizace vzduchu
Podle odborných studií mohou tyto stavy souviset s depresemi, bolestmi hlavy a dýchacími problémy, a to především u alergiků a astmatiků. Přirozeným zdrojem je tekoucí voda a stromy. Ve městě k tomu můžete bezpečně použít právě čističku vzduchu, která záporné ionty generuje a následně vypouští do svého okolí. Ideální jsou modely, které sice produkují ionizaci, ale zároveň jejich systém nevyžaduje uvolňování vysoké koncentrace ozónu, který by pro vás mohl být ve vyšší míře nebezpečný.
Ionizaci vzduchu a ionizátorům obecně jsme se už podrobně věnovali v předchozích článcích. Za zmínku stojí například článek na téma K čemu slouží ionizace vzduchu.
Ozón
Ozón je v poslední době poměrně aktuální a téma. Pojďme si jej podrobně rozebrat.
Co je to ozón
Ozón (chemická značka O3) je přírodní plyn, přirozeně se vyskytující v stratosféře, ve výšce 25-35 km nad hladinou moře. Zde tvoří tzv. ozonovou vrstvu, která chrání Zemi před UV zářením.
Regulace ozónu
Hodně lidí má z ozónu strach, protože je škodlivý. To je sice pravda, ale pouze ve vysoké koncentraci. Toho se ale u čističky vzduchu obávat nemusíte. Všechny jsou vyráběny podle schválených norem a mají stanovenou maximální hodnotu ozónu, kterou mohou produkovat jako vedlejší produkt. Na procházce lesem nebo parkem vdechnete více ozónu, než kolik vyprodukuje jakákoliv čistička vzduchu. V malém množství naopak ozón působí dezinfekčně, a proto je pro zdraví vašeho organismu pozitivní.
Ozón jako dezinfekce
Produkci ozónu můžete velmi dobře a efektivně využít tam, kde chcete mít skutečně čistý, dezinfikovaný vzduch a potřebujete snížit množství plísní, hub, bakterií a virů. Existují i silné generátory ozónu, které se ovšem používají pro průmyslové účely pro čištění autopotahů, které jsou plné cigaretového kouře. Tyto přístroje dokáží dezinfikovat i silně znečištěné povrchy od bakterií. Takové ale doma mít nebudete. Jsou totiž určeny k použití bez přítomnosti lidí.
Bezpečené a zdravotně nezávadné použití
V nízkých koncentracích můžete ozón efektivně využít v domácnosti. Nedostane-li se množství této látky nad limity, které stanovily hygienické normy, nemusíte z toho mít vůbec strach. V případě, že se hodnoty vyprodukovaného ozónu dostanou nad 0,05 ppm, může u vás nastat vývoj chronických onemocnění dýchacího ústrojí, a to zejména v případě alergiků a astmatiků. Chcete-li se ozónu úplně vyhnout, ale přitom mít doma výkonnou čističku, můžete využít:
- čističky s mechanickými filtry fungujícími na bázi HEPA a aktivního uhlíku
Aby přístroj fungoval tak, jak má, nezapomeňte na správné umístění a pravidelnou údržbu. Jedině tak získáte z tohoto stroje maximum a užijete si pylovou i topnou sezónu bez zdravotních problémů.