Klíčovou otázkou výběru správného čističe vzduchu je také zohlednění prostoru, ve kterém chcete čističku používat. Podle toho byste měli uvážit, jak výkonnou čističku pořídit, případně, zda nebude pro vaše bydlení lepší pořídit čističek více.
Rozhodněte, kam chcete umístit čističku vzduchu
Prvním krokem by mělo být rozhodnutí, kde všude chcete čističku vzduchu používat. Obecně lze říci, že nejlepší je čistit vzduch v každé místnosti, kde trávíte hodně času. Prvním místem by měl být zcela jistě obývací pokoj a poté místnosti, ve kterých spíte – tedy ložnice, případně i dětské pokoje. Pokud to vaše práce umožňuje, je vhodné umístit čističku vzduchu i do kanceláře nebo jiného prostoru, kde pracujete.
zdroj: Pixabay.com
Zjistěte si velikosti prostoru
Nyní je na řadě zjistit velikost pokoje, což jednoduše vypočítáte vynásobením délek dvou sousedících stěn. V případě, že potřebujete vyčistit více propojených místností, můžete jednotlivé plochy místností sečíst, a to i v případě, že místnosti se nacházejí například ve dvou patrech. Nutné je však zachovat místnosti propojené. Pro optimální výkon je ale vhodné čistit místnosti nebo alespoň patra samostatnými přístroji.
Vyberte čističku adekvátní velikosti čištěných prostor
Třetím krokem je pak výběr samotné čističky, jejíž uváděná plocha čištění odpovídá součtu podlahových ploch místností, které chcete nechávat vyčistit. Vybírejte takové čističky, u kterých výrobce deklaruje vyčištění vzduchu o stejné nebo o mírně vyšší podlahové ploše. Nepřehánějte to zbytečně s výkonností čističky. Čištění vzduchu nebude významně efektivnější a zbytečně utratíte více nejen za přístroj, ale také za provoz – tedy za elektřinu a filtry. Na druhou stranu se nesnažte za každou cenu ušetřit a kupovat čističku, která vyčistí menší plochu než je potřeba.
Lze využívat jednu čističku ve více prostorech?
Vždy je lepší, když má každý prostor vlastní čističku vzduchu, která odpovídá konkrétnímu pokoji. Můžete však udělat kompromis v tom, že si pořídíte jednu čističku v průběhu dne stěhovat do jednotlivých prostor. Dle vzduchového průtoku, uváděného výrobcem, si můžete snadno spočítat, za jak dlouho se vzduch v konkrétní místnosti pročistí. Poté můžete čističku přemístit do vedlejší místnosti. Tímto způsobem můžete například přes noc nechat čistit vzduch v obývacím pokoji, aby vás čistička nerušila při spánku, a naopak přes den vyčistíte vzduch v místnostech určených pro spaní.
Jakou čističku vybírat na Gavri?
Pro snadnější rozhodování jsme pro vás sestavili přehlednou tabulku čističek a jejich základních parametrů. Mezi těmi nechybí právě doporučení ohledně velikosti místnosti a rychlost vzduchového průchodu, ale i spousta dalších parametrů, jakými je cena, hlučnost, spotřeba a dostupnost různých užitečných funkcí (UV lampa, ionizátor, časovač, apod).