Technologie čištění vzduchu

Doba se posouvá a spolu s ní i technologie. Jinak tomu není ani v případě čističek vzduchu, kdy existuje celá řada různých filtrů, od předfiltru, přes uhlíkový a HEPA filtr až po jejich kombinace. Dále jsou tu pokročilé technologie, jako elektrostatický filtr nebo například ionizátor. Každý typ této technologie má svá pro a proti a zkrátka se hodí na něco jiného. Abychom do tohoto zmatku vnesli trochu světla, přinášíme článek, který se právě touto problematikou zabývá. Pořádně se usaďte, jdeme si představit různé technologie čištění vzduchu, které využíváme u našich přístrojů.

Typy filtrů

V této části si představíme všechny typy filtrů, které se nyní hojně využívají k čištění vzduchu, a které zároveň najdete i v naší nabídce na Gavri.cz.

Předfiltr

Jedná se o základní typ filtru, který má za úkol zabránit průniku těm největším částicím. Pokud hledáte něco účinnějšího, doporučujeme vyzkoušet předfiltr s technologií DACRON ®.

Technologie Dacron ®

DACRON ® je značka synteticky vyráběných vláken z polyesteru. Tato vlákna jsou nejen kvalitní, ale mají také antialergenní vlastnosti. Využívají se například jako výplň polštářů a peřin (ve formě kuliček z dacronových vláken, které slouží jako náhrada peří), ale také jako materiál pro výrobu tětiv do luků, či při výrobě plachet pro sportovní plachetnice. Své uplatnění už dacronová vlákna našla i v lékařství, kde se používá při výrobě umělých cév.

Kromě toho se dacronová vlákna díky svým vlastnostem skvěle hodí i v případě čištění vzduchu. Technologie DACRON ® je totiž součástí některých předfiltrů a polyesterová vlákna zde spolehlivě zadrží hrubý domácí prach, zvířecí chlupy a dokonce i částečně eliminují pachy.

uhlíkový filtrUhlíkový filtr

Jedná se o typ filtru, jehož hlavní složkou je aktivní uhlík. Ten skvěle pohlcuje pachy, a proto je vhodný především pro kuřáky a lidi, trpící zvýšenou citlivostí na různé druhy pachů. Kromě cigaretového kouře totiž dále neutralizuje pachy domácích mazlíčků, zápach z kuchyně a také pachy z rozpouštědel a různých chemikálií.

Tento filtr ale nedokáže eliminovat malé částice, které často škodí alergikům. Pro tento účel jsou vhodné HEPA filtry, které představujeme níže.

Hepa filtr

HEPA_filtr_detailOznačení „HEPA“ je zkratka z anglického „high efficiency particulate arrestance“ a znamená „vysoce účinné zachytávání částic“. Z toho si lze jednoduše odvodit, že se jedná o filtr s vysokou účinností a to až 99,97% pro mikročástice o velikosti 300 nanometrů (kde platí, že čím větší částice, tím vyšší účinnost filtrování). Tato nezvykle vysoká efektivita je způsobena díky mnohonásobně překládanému skelnému mikrovláknu, které je složeno do harmoniky. Důležitou roli hraje šířka těchto vláken, jejich vzájemná vzdálenost a samozřejmě také tloušťka celého filtru.

HEPA filtr je primárně určen pro alergiky a celkově jako prevence před znečištěným ovzduším. Chrání totiž i zdravého člověka, jenž je velkou část svého života vystaven nebezpečí znečištěného vzduchu. HEPA filtrům a jejich čištění jsme věnovali celý článek Co jsou HEPA filtry a jak je čistit?

Hepa filtr (95%)

Tento ty filtru je designově stejný, jako klasický HEPA filtr, nicméně dosahuje nižší účinnosti. Jelikož jak už zavedený název napovídá, jedná se o typ HEPA filtru, který pracuje s účinností 95%. Co to v praxi znamená? Že tento HEPA filtr (95%) odstraní 95% mikročástic o velikosti 300 nanometrů. Důležité si je ale uvědomit, že i když tento filtr dosahuje nižší účinnosti, neznamená to, že je horší. Obecně platí, že za ideálních podmínek by měl takový filtr vyčistit vzduchu stejně, jako klasický HEPA filtr jen za delší časové období. Vzduch se totiž musí přes tento filtr vícekrát profiltrovat.

Ptáte se, proč tedy používat HEPA filtr (95%)? Je to jednoduché. Jsou místa, kde není potřeba účinnější filtr, ne každý potřebuje mít čistý vzduchu v místnosti tak rychle a hlavní roli hraje samozřejmě cena.

Srovnání jednotlivých typů HEPA filtrů

Bohužel, samotné čističky vzduchu nejsou naprosto dokonalé přístroje. A kvůli této nedokonalosti často dochází k anomáliím, co se efektivity týče.

Jak už je výše zmíněno, HEPA filtry mají určitý stupeň účinnosti, se kterou pracují (v našich případech to jsou 99,97% a 95%). Pokud se ale tyto filtry vloží do přístroje, celková efektivita čištění vzduchu se může lišit. Obecně platí, že čím vyšší je účinnost filtru, tím menší propustnost částic má. No a pokud má filtr nižší propustnost, zvýší se jeho odpor vzduchu, což má za následek to, že vzduch se snaží projít jinudy. Takovým místem, kudy se vzduch snaží dostat skrz, jsou průduchy okolo filtru. Tyto vzduchové úniky nejsou zanedbatelné a navíc v případě klasického HEPA filtru jsou mnohem vyšší, než v případě HEPA filtru (95%).

Z předchozího odstavce vyplývá, že velký vliv na čištění vzduchu má mimo jiné i těsnění okolo filtru. Pokud není filtr dostatečně utěsněn, může docházet k nežádoucí propustnosti vzduchu. Nejlepší je v tomto případě sledovat ukazatel hodnoty CADR, u kterého obecně platí, že čím vyšší tato hodnota je, tím lépe.

kombi filtrKombi filtr

Jedná se o kombinaci filtrů - a to přesněji HEPA a uhlíkového filtru. Toto unikátní skloubení technologií dalo vzniknout speciálnímu filtru s širším rozsahem zachytávání částic a pachů.

HEPA se postará o velmi jemné částice a to do velikosti 300 nanometrů a je tvořen granulemi nebo vlákny aktivního uhlíku. Filtr zachytává prachové shluky a neutralizuje zápachy, toxiny a jiné plynné znečištění. Uhlíkový filtr odstraní zápachy, na které je technologie HEPA krátká. Pokud tedy hledáte filtr, který zlikviduje částice způsobující respirační problémy, nadměrnou únavu, bolesti hlavy, problémy s nespavostí, zhoršenou kvalitou spánku, ale také látky způsobující různé typy zápachů, je kombi filtr tím nejlepším řešením.

Další technologie čištění vzduchu

Jednotlivé filtry už jsme si představili a nyní se vrhneme na složitější technologie čištění vzduchu.

UV lampa a fotokatalytický filtr TiO2

Ultrafialové záření, nebo-li UV záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než je to například v případě viditelného světla. Pro člověka není viditelné, nicméně některé druhy zvířat jej dokážou vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce a nás před tímto zářením chrání ozónová vrstva. UV záření má široké využití, v oboru čištění vzduchu se využívá jako prostředek dezinfekce vzduchu. Je totiž vědecky prokázáno, že UV záření ničí mikroorganismy. Produkce UV záření je produkování prostřednictvím UV lamp. Uživatele potěší fakt, že UV lampa nevyžaduje žádnou údržbu.

Fotokatalytický filtr TiO2 je mřížka, jejíž povrch je tvořen oxidem titaničitým (TiO2). V případě, že na tento filtr dopadá UV světlo (z UV lampy, ale prakticky by stačilo i sluneční světlo), začne probíhat tzv. fotokatalytická reakce. Jedná se o reakci, při které se eliminují okolní organické látky a to tím způsobem, že se rozloží na látky minerální (vodu a oxid uhličitý).

Kombinace těchto dvou technologií dala vytvořit unikátní čistící aparaturu, která spolehlivě zabíjí organické látky (viry, bakterie, plísně, alergeny a další mikroby). Navíc jsou obě tyto funkce bezúdržbové a jejich životnost je teoreticky neomezená.

Elektrostatický filtr

Typ filtru, který ke své správné funkci vyžaduje ionizátor. Ten dodá částicím ve svém okolí záporné ionty (anionty), díky čemuž se částice začnou shlukovat. Elektrostatický filtr je následně začne přitahovat a sbírat.

Údržba tohoto filtru je velice jednoduchá. Jednoduše jej opláchnete od sesbíraných nečistot a znovu použijete. Životnost takového elektrostatického filtru je téměř neomezená a finančně tak nenákladná.

Elektrostatickým čističkám vzduch jsme věnovali celý článek. Viz Elektrostatické čističky vzduchu s permanentními filtry.

cisty_vzduch

zdroj: Pixabay.com

Funkce ionizátoru

Jedná se o velice užitečnou funkci, která bývá častou součástí přístrojů, jako jsou čističky, odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu.

Produkuje záporné ionty, tzv. anionty. Ty jsou spolu s kladnými ionty obsaženy ve vzduchu, který dýcháme. Je dokázáno, že poměr a celkové množství kladných a záporných iontů značně ovlivňuje kvalitu vzduchu. Pokud v ovzduší převládají záporné ionty, má takové prostředí pozitivní vliv na zdraví člověka.

O ionizátorech jsme už napsali spoustu článků a různých popisků. Pokud se o nich chcete dozvědět více, doporučujeme článek s názvem Ionizátor - jsou ionty zdravé, nebo škodí?