Když se mluví o mobilní klimatizaci, může se myslet jedna ze tří (resp. čtyř) typů:
- nástěnná klimatizace (monoblok)
- jednohadicová mobilní klimatizace
- dvouhadicová mobilní klimatizace
- ochlazovač vzduchu.
Která je výhodnější a jak fungují?
Mohlo by vás zajímat: Velká příručka pro výběr mobilní klimatizace - vše, co jste potřebovali vědět
nástěnná klimatizace - Nový koncept bez venkovní jednotky
Prvním typem je nástěnná klimatizace, která nevyžaduje externí jednotku a instalace do bytů a domácností je tak většinou bez problému možná. V této kategorii lze zmínit Trotec PAC-W 2600 SH. Tato klimatizace je vybavena čtyřmi provozními režimy, kdy si můžete vybrat mezi chlazením, vytápěním, větráním a odvlhčováním - díky tomu zařízení využijete po celý rok přesně podle vašich potřeb.
PAC-W 2600 SH používá chladivo propan (R290), které nemá potenciál poškozovat ozónovou vrstvu a podporuje tak kvalitnější životní prostředí a kromě toho je také úspornější k vaší peněžence.
Optimální teplota po celý rok
V horkých letních dnech vás ochladí, v zimě zase zahřeje a teplotu v místnosti zvládne regulovat zcela automaticky v rozmezí 16 °C až 30 °C. Zařízení je vhodné do místností o velikosti max. 34 m² / 85 m³ a můžete ho využít v ložnicích, v kancelářích nebo v obývacích pokojích.
Třístupňový režim ventilace s vypnutou funkcí chlazení nebo vytápění vám zajistí osvěžení celého pokoje a přepínatelná funkce Swing zase rovnoměrnou distribuci vzduchu po celé místnosti.
zdroj: Trotec.de
4 důvody proč zvolit nástěnnou monoblokovou klimatizaci:
- Možnost umístění i do patra díky absenci venkovní jednotky.
- Je tišší než klasická mobilní klimatizace.
- Bez nutností otevřeného okna (jako v případě mobilních klimatizací).
- Úspornější než klasická nástěnná klimatizace.
Princip mobilní klimatizace s 1 hadicí
Klasická a nejběžnější mobilní klimatizace má 1 hadici.
Klimatizace s 1 hadicí prohání vzduch v místnosti přes chladící okruh a vyfukuje ho zpátky do pokoje. Část z nasátého vzduchu používá pro odvod tepla hadicí, která se umisťuje do okna.
Hadicí tedy používá pouze k odvodu tepla.
Podívejme se na to detailněji:
- Nasaje vzduch z místnosti
- část vzduchu ochladí a vyfoukne zpět do místnosti,
- druhé části předá teplo a to potom odvede ven oknem.
Díky tomu v místnosti vzniká mírný podtlak. Podtlak zaručí, že z vedlejších místností bude proudit nový vzduch škvírami ve dveřích a mezi okny. To trochu zvyšuje teplotu v místnosti a snižuje efektivitu přístroje.
Výhodou mobilní klimatizace je bezzásahová instalace, která umožní nainstalovat ji prakticky kdekoliv.
Sympatická je i velmi nízká pořizovací cena oproti nástěnným klimatizacím.
Samozřejmá je i možnost jednoduše klimatizaci přenášet.
TIP: Chcete opravdu malou klimatizaci? Prohlédněte si mobilní klimatizaci Noaton AC 5109 s rozměry 32 x 32 x 74 cm.
Nevýhoda kromě již zmíněného podtlaku? Zvýšená hlučnost. Cenou za přenositelnost + dobrou cenu je umístění kompresoru do jednoho těla, které je s vámi v místnosti, a to znamená trochu slyšitelnější provoz. Běžně to ale není problém. Hlučnost se dá přirovnat k lednici nebo mikrovlnce.
Aby mobilní klimatizace nesmyslně neplýtvala energií, je dobré okno, kam vložíte odvodní hadici, nějak utěsnit. Jinak dovnitř povane horký vzduch zvenku. Jako užitečné řešení se jeví okenní izolace Noaton AL 4010.
Kutilský tip: přímo do okenní tabulky lze vykroužit otvor, do kterého lze umístit hadici. Otvor lze v chladných dnech utěsnit polystyrenem nebo podobným materiálem.
Unikátní mobilní klimatizace se 2 hadicemi
Unikátem na evropském trhu je dvouhadicová mobilní klimatizace Trotec PAC 3550 PRO (nyní se produkt již neprodává, ale z důvodu informovanosti a možnosti budoucího prodeje zde zůstává k porovnání) v nabídce Gavri.cz (chladící výkon 12000 BTU/h).
Ve zkratce:
Jedna hadice slouží pro vývod horkého vzduchu stejně jako u obyčejné mobilní klimatizace. Druhá hadice ale přivádí zvenku nový vzduch, aby pomohl zregenerovat chladivo, a tím padem neodebírá vzduch z místnosti. V místnosti díky tomu nevzniká podtlak, jinak typický průvodní jev mobilního klimatizování. Dvouhadicová mobilní klimatizace Trotec PAC 3550 PRO proto chladí rychleji a mnohem účinněji.
Mobilní klimatizace se dvěma hadicemi je mnohem více podobná dělené klimatizaci (splitu). Blíží se jí výkonem (viz recenze našich zákazníků).
Smyslem dvouhadicové klimatizace je zachovat všechny výhody mobilní klimatizace + výkon dělené klimatizace.
A to se povedlo. Podle odhadů mezinárodně uznávané společnosti Trotec je dvouhadicová klimatizace až o 25% účinnější, než jednohadicová mobilní klimatizace. Skvělé, že?
Zákaznické recenze mobilní klimatizace Trotec PAC 3550 PRO potvrzují, že je tato dvouhadicová klimatizace je chladícím výkonem srovnatelná s dělenou nástěnnou klimatizací.
A jak funguje dvouhadicová klimatizace v praxi?
Jednoduše - v zásadě úplně stejně jako jednohadicová mobilní klimatizace. Zapojení hadic pro odvod teplého vzduchu je snadné a s přiloženým českým návodem ho zvládne i dítě.
Více o dvouhadicové mobilní klimatizaci tady.
Princip mobilní dělené klimatizace (mobilní split)
Posledním typem mobilních chladících jednotek je mobilní split. ("split" znamená v angličtině "oddělit, rozdělit") Že jste o něm ještě neslyšeli? I tento druh klimatizace je trochu méně obvyklý, ale zdaleka ne tak neobvyklý jako dvouhadicová mobilní klimatizace. Zjednodušeně řečeno mobilní split je stejný jako obyčejný split, ale není potřeba ho montovat skrze zeď.
Nejdřív tedy něco málo o splitu: Splitová klimatizace je rozdělená do dvou jednotek.
Jedna část je umístěná uvnitř místnosti a nasává teplý vzduch z místnosti, který ochladí a vyfoukne zpátky. Druhá část je umístěná zvenku budovy a obsahuje kompresor a interní okruh, ve kterém se obnovuje chladivo. Spojuje je trubka, kterou je běžně potřeba protáhnout skrz díru ve zdi.
Díky tomuto uspořádání je nejhlučnější část klimatizace (kompresor) mimo místnost. Splitové klimatizace tím pádem bývají velmi tiché až nehlučné. Záleží na modelu a výrobci.
Mobilní splitová klimatizace je v zásadě úplně stejná jako klasická dělená klimatizace nástěnná, s jedním jediným rozdílem - spojovací hadice je delší a můžete ji protáhnout otevřeným oknem. Není nutné vrtat do zdí. Venkovní i vnitřní jednotku stačí položit na zem a zapojit do elektřiny. Vyhnete se proto složité montáži.
Přenosná split klimatizace je ideální pro majitele balkonů a teras. Nutno ale dodat, že otevřené okno může snižovat účinek klimatizace. K minimalizování energetických ztrát použijte těsnění oken Trotec AirLock 1000 pro balkonové dveře. Zakoupit ho lze tady.
Mobilní klimatizace bez hadice
Přejete si přenosnou klimatizaci, ale bez odvodní hadice? Musíme vás zklamat... taková klimatizace není. U mobilní klimatizace je odvodní hadice nepostradatelná.
Jak je ale možné, že na Heuréce se občas takové bezhadicové "klimatizace" objeví?
Je to pouze špatné názvosloví: nejedná se o klimatizaci, ale o ochlazovač vzduchu, který chladí tím, že vzduch prohání přes vodní filtr se strukturou včelí plástve.
Chlazení vodou je zcela ekologické a úsporné a dokáže vzduch pročistit od prachových částic a také zvlhčit. Na druhou stranu je ochlazovací efekt menší než u klimatizací a vlhký vzduch může posílit pocení. Záleží na uživateli, jaké má preference. Pro vlhké místnosti je lepší klimatizace, která vysušuje; pro vysušené prostory se naopak bude hodit zvlhčovací efekt ochlazovače vzduchu.
5 zaručených znaků, jak poznat mobilní klimatizaci od ochlazovače vzduchu:
1. Technologie: Klimatizace má kompresor a chladivo; ochlazovač pouze vodní nádrž a voštinový filtr s pumpou na vodu.
2. Chladící výkon: U mobilní klimatizace bude uvedený číselný údaj v BTU/hod nebo v kW; ochlazovač vzduchu ho neuvádí vůbec.
3. Hlučnost: Klimatizace je hlučnější (okolo 50 dB); ochlazovač je tichý až nehlučný.
4. Spotřeba: energetická náročnost klimatizace je vysoká - stovky až tisíce Wattů; ochlazovač vzduchu je úsporný - pouze desítky Wattů.
5. Hadice pro odvod teplého vzduchu: Mobilní klimatizace má vždy hadici; ochlazovač žádnou nepotřebuje.
Utěsnění okna pro mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace, které využívají hadice, vyžadují pro svůj chod otevřené okno, ale tím dovnitř může zároveň proudit horko zvenku. Nejlepší je proto okno utěsnit speciálním těsněním pro klimatizace, které se nasadí na okenní rámy a do kterého se umístí hadice (1 nebo 2). Okenní těsnění se jednoduše lepí na rámy a zapíná se zipem. Výrazně zvyšuje účinnost klimatizace, přestože není 100% vzduchotěsné.
Podívejte se na těsnění oken pro mobilní klimatizace, které lze na Gavri.cz koupit ke klimatizaci za zvýhodněnou cenu.
Kam dál? Můžete si třeba prohlédnout kompletní nabídku mobilních klimatizací na Gavri.cz
Váš tým Gavri.cz