Jak ochladit místnost bez klimatizace?

Léto je tu. Vysoké teploty jsou na denním pořádku, a přestože venku jsou příjemné, pobyt doma nám mohou velmi znepříjemnit. Obzvláště v noci nám může horký  a dusný vzduch způsobit potíže s usínáním a časté buzení, čím dochází ke zhoršování kvality spánku. Pokud se chcete přes den cítit komfortně a po noci i odpočatě, vyplatí se zainvestovat do klimatizace. Co ale dělat, když ji nemáte anebo teprve čekáte na její instalaci? Poradíme vám, jak co nejvíce ochladit místnost i bez tohoto přístroje.

Pomůžou zatažené rolety

Asi nejjednodušší radou je předcházet vniku sluníčka do vašeho domu či bytu. Pomocníkem jsou v této situaci rolety, žaluzie a závěsy, díky kterým sluneční paprsky nebudou okupovat a ohřívat vaši domácnost. Čím více clon využijete, tím lépe. Zejména během poledne, kdy je sluníčko nejsilnější, byste neměli na zatažené rolety a žaluzie zapomínat. Prostory uvnitř domu či bytu zůstanou o několik stupňů chladnější v porovnání s venkovními teplotami.

Zatemnit samozřejmě postačí pouze ty místnosti, do kterých přímo svítí slunce. Nezapomínejte ale, že poloha slunce na obloze se během dne mění. Pokud tedy už ráno víte, že celý den nebudete doma, zatemněte všechny místnosti, do kterých v průběhu dne bude slunce svítit.

Vychytávkou je lehké ranní namočení závěsů, které budou postupně během dne vzduch v interiéru ochlazovat, jak se voda začne odpařovat.

zaluzie_rolety

zdroj: pixabay.com

Zkuste to bez elektroniky

Zapínání televize, když přijdeme z práce. Trávení času na počítači, když máme dlouhou chvíli. To jsou naprosto běžné činnosti, které každý den stereotypně děláme. Jenže v parných letních dnech bychom se těmto činnostem měli vyvarovat. Proč? Elektronika umí vyprodukovat velké množství tepla (přece jen se zahřívá), které bude v horkých letních dnech už jen takovou nepříjemnou třešničkou na dortu. Dokonce i v pohotovostním režimu se elektronika zahřívá a vysílá teplo do interiéru).

vypnutá elektronika

zdroj: pixabay.com

Omezte vaření a pečení

Samostatnou kategorií je pak vaření či pečení. Samozřejmě není možné jíst celé léto jen studená jídla, alespoň v těch nejteplejších dnech si ale odpusťte několikahodinové vaření vývarů či zavařování, kdy do vzduchu pouštíte velké množství horké páry. Snažte se omezit také pečení a vyměňte bábovky za nepečené dezerty a zmrzliny. Pokud je použití trouby nevyhnutelné, otevírejte ji během pečení troubu co nejméně.

Větrat, větrat, větrat

Pokud už se teplý vzduch dostal do vaší domácnosti, je potřeba jej dostat ven. Větrání nechejte zejména na noc, kdy se snažte co nejvíce oken otevřít dokořán. Využijte také brzká rána, kdy je vzduch nejchladnější. Pokud vám to dispozice bytu umožňuje, snažte se vytvořit v místnostech proudění vzduchu (průvan). Tímto způsobem dostanete do vaší domácnosti rychle chladný a hlavně čerstvý vzduch.

otevřené okno

zdroj: pixabay.com

Holé podlahy a bosé nohy

Věděli jste, že to, co se nejrychleji ohřívá v místnosti, jsou věci na podlaze? Čili koberce, přehozy nebo umělé kožešinky, které jsou aktuálně velice moderní. Během léta se v nich drží nejen teplo, ale také prach. Proto je během tohoto ročního období ukliďte někam do skříně. Holé podlahy doplňte bosýma nohama, papuče a ponožky dejte během horkých dnů stranou.

Spěte dole

Zpozornět by měli ti, kteří mají doma dvouposchoďové postele nebo vytvořeno spací patro? Je všeobecně známo, že teplý vzduch se drží vysoko u stropu místností, zatímco chladný vzduch se drží spíše dole. Přestěhujte proto svou postel dolů, třeba do obývacího pokoje či pracovny.

Neméně důležitý je ale také výběr vhodného materiálu pro vaše lůžkoviny. Abyste se i v parných dnech vyspali pohodlně, volte vzdušnou matraci, pružné prostěradlo, ideálně bavlněné, a letní povlečení. Nejvhodnější materiál je chladivý satén.

Pomůžou i vodní procedury

Že se vyplatí namočit si závěsy, které začnou ochlazovat vzduch v interiéru ve chvíli, kdy se voda začne odpařovat, již bylo zmíněno. Takových vodních procedur však můžete vykouzlit vícero. Například lze postříkat i sítě proti hmyzu studenou vodou. Je nutné to opakovat i několikrát během dne, jelikož voda se ze sítí poměrně rychle odpaří. Na druhou stranu to dokáže poměrně účinně snížit teplotu vzduchu přicházejícího do domácnosti zvenčí. 

Pomocník jménem led

Zapomněli jste před odchodem do práce zatáhnout rolety anebo nechali přes den otevřená okna? Pokud už jste si teplo do vašeho domova pustili jakkoliv, asi se ptáte na otázku, jak rychle ochladit vzduch v místnostech. Pokud ještě nejste majitelem klimatizace, pomocníkem je v takovém okamžiku led, který stačí hodit do sklenic a misek, jež posléze rozmístíte po místnosti. Můžete si také pomoci kombinací ledu a ventilátoru, kdy chladný vzduch vznikající kolem ledových kostek, budete rozhánět po místnosti.

kostky_ledu

zdroj: pixabay.com

Ochlazovač vzduchu

Jedním z nejefektivnějších prostředků pro ochlazení místnosti je ochlazovač vzduchu, který se svou účinnosti blíží klimatizacím. Funguje však na zcela jiném principu. Jedná se o poměrně levný a jednoduchý přístroj, který pomocí odpařovacího filtru a studené vody nebo ledových kostek dokáže do místnosti vhánět chladný vzduch. Přístroj je malý a skladný a ke svému fungování nepotřebuje nic než běžnou elektrickou zásuvku a chladnou vodu či led. Ochlazovač zároveň zvlhčuje a čistí vzduch od prachových částic a tím zlepšuje kvalitu vzduchu.

Vyzkoušejte ochlazovač vzduchu Noaton AE 6160.

Mobilní klimatizace

Výše zmíněné rady jsou účinné, avšak nezajistí vám takový komfort, jako použití klimatizace. Nemusíte si však nechat rozkopávat byt kvůli klasické klimatizaci a dělat kompromis, ve které místnosti potřebujete nejvíce chladit. Na trhu existuje široký výběr mobilních klimatizací, které jsou na kolečkách a můžete je tak využívat ve všech místnostech, nebo ji dokonce vzít s sebou na dovolenou autem. Mobilní klimatizace funguje podobně, jako klimatizace klasická, s tím rozdílem, že vývod teplého vzduchu není skrze zeď, ale přes hadici, kterou můžete vyvést ven např. oknem. Aby se vám horký vzduch nevracel zpátky, lze použít okenní těsnění.

Mobilním klimatizacím, jejich funkcím, parametrům a tipům pro správný výběr jsme věnovali celou řadu článků na našem blogu.