Jak vybrat odvlhčovač vzduchu, aby splňoval naše představy?

Vybíráte odvlhčovač a potřebujete poradit, podle čeho hledat?

Prozradíme, podle čeho poznat skutečně výhodný odvlhčovač vzduchu, jak je mezi sebou porovnávat, které funkce opravdu potřebujete a které vychytávky jsou zbytečné. ttk-110-hepa-v-interieru-S

Při vybírání ideálního odvlhčovače...

Pro nalezení správného vysoušeče vzduchu se můžete řídit následujícím myšlenkovým návodem.

  1. Má místnost, kterou chcete odvlhčit, pokojovou teplotu (15-30°C), nebo je chladná (0-15°C)?
  2. Potřebujete odvlhčit jednu, nebo více místností (v bytě, domě)?
  3. Jaký objem, nebo alespoň plochu má místnost, kterou chcete odvlhčit?
  4. Máte standardně vysoké stropy (2,5m)? Nebo je máte nižší/vyšší?
  5. Jak vysokou máte vlhkost vzduchu? 60-100%
  6. Přejete si ušetřit na pořizovací ceně, nebo na spotřebě elektřiny?
  7. Bude pro vás důležitá hlučnost přístroje, nebo na ní nezáleží?
  8. Sušíte prádlo v místnosti, kterou chcete odvlhčit?
  9. Je pro vás klíčové, aby odvlhčovač fungoval delší čas bez dozoru?
  10. Přejete si malý, kompaktní přístroj, nebo vám na rozměrech nezáleží?
  11. Přejete si během odvlhčování vzduch pročišťovat vzduchovými filtry, nebo vám k neutralizaci zápachů postačí odvlhčovač?

 

Vyberte z bodů 1-11 ty, na kterých vám nejvíc záleží, a podle těch se orientujte.

 

Nejčastěji kladené otázky:

Proč je důležitá teplota vzduchu?

Jaký je rozdíl mezi kompresorovým, adsorpčním a absorpčním odvlhčovačem?

Proč je důležitá výška stropu?

Jak moc je důležitá velikost místnosti a jaký vzduchový výkon potřebuji?

Jak vysoký odvlhčovací výkon potřebuji?

Jak mám vypočítat náklady na elektřinu pro odvlhčování?

Jak může odvlhčovač usušit prádlo?

Můžu s odvlhčovačem vysoušet celý byt/dům naráz?

Potřebuji, aby odvlhčovač běžel téměř úplně bez dozoru. Co k tomu potřebuji?

Jak si mám mezi odvlhčovači vybrat?

Někteří výrobci uvádí maximální spotřebu, jiní jen minimální. Co je lepší?

 

Teplota místnosti a kolísání teploty

Jednou z prvních věcí, nad kterou by se měl kupující odvlhčovače zamyslet, jsou teplotní podmínky místnosti, kterou chce odvlhčovat. Teplota vzduchu totiž předurčí typ technologie, kterou bude třeba nasadit: kompresor, nebo adsorpci?


Teplota místnosti předurčuje, která odvlhčovací technologie se pro vybranou místnost hodí nejlépe.


 

V domácnosti je to snadné, tam se běžně topí na 15°C - 30°C. Jsou však místa jako např. sklepní prostory, kde teplota klesá pod 10°C, nebo nepravidelně vytápěné (rekreační) objekty, kde teplota na čas stoupne nad 15-20°C a poté může klesnout až na 0°C.

Typy odvlhčovacích technologií

1) Kompresorové odvlhčovače - začínají nejistě odvlhčovat při 5°C, nejvyššího výkonu dosahují okolo 30°C. Hodí se nejvíce do prostor vyhřátých na pokojovou teplotu. Čím vyšší teplota vzduchu, tím vyšší výkon podají. Stejně je to s vlhkostí - nejvyššího výkonu dosáhnou kompresory při vlhkosti vzduchu 80-100%.

2) Adsorpční odvlhčovače - je snadné zaměnit s absorpčními odvlhčovači. Fungují na podobném principu - oba obsahují látku, která na sebe váže vodu, ale adsorpční stačí vysušit, a není proto potřeba dokupovat náplně. Odvlhčují solidně už od 0°C, někdy od 1°C, v závislosti na použitém adsorbenčním materiálu. Jejich výkon se s stoupající teplotou nezvyšuje tak výrazně jako u kompresorových vysoušečů a většinou je spíš slabší. Hodí se nejlépe místností s kolísavou teplotou, nebo s teplotou mezi 0°C - 10°C.

3) Absorpčí odvlhčovače - obsahují látku, která do sebe pohlcuje vodu podobně jako houba. Tato látka se jmenuje absorbent. ADsorpční odvlhčovače oproti tomu využívají adsorbent, který vodu váže na svém pórovitém povrchu. Rozdíl mezi aBsorbentem a aDsorbentem je ten, že aBsorbent je třeba pravidelně dokupovat, protože se za čas vyčerpá. Typickým představitelem absorbentu jsou tablety proti vlhkosti. Jejich účinnost je v porovnání s odvlhčovači nízká, dají se ale umístit prakticky kdekoliv.

tvar místnosti a cirkulace vzduchu

Pro rovnoměrné odvlhčení je třeba, aby vzduchu v cirkulaci místností nic nebránilo. Takovými překážkami mohou být tvar místnosti (například do "L") a často také zárubně, úzké klenby, nebo dveře. Proto se nedoporučuje odvlhčovat více místností naráz a raději odvlhčovač z místnosti do místnosti přesouvat. Od tvaru místnosti se odvíjí propočet výsledného maximálního objemu / plochy místnosti, a proto je třeba jej vzít v úvahu hned na začátku.


Lze s jedním odvlhčovačem odvlhčit více místností naráz?

 To je častá otázka, kterou slýcháme od svých zákazníků. Intuitivně se domnívají, že pro odvlhčení celého bytu postačí propočítat celkovou plochu bytu a pořídit odvlhčovač, který výkonem odpovídá tomuto rozměru. To funguje tehdy, pokud se jedná o otevřený prostor bez přepážek, kde vzduch může volně proudit.

Pokud je ale uvnitř bytu více oddělených místností, je mnohem lepší pořídit odvlhčovač pro největší z místností a postupně ho přemisťovat.

Vysoušeč potřebuje nasávat vzduch a zděná nebo jiná přepážka, která mu v tom brání, výrazně snižuje jeho účinnost. Pokud odvlhčovač vzduch není schopen nasát, neumí ho odvlhčit.

Domácí odvlhčovače na Gavri.cz jsou mobilní přístroje, které mají držadla a občas i kolečka pro snadnou manipulaci. Je snadné je přemisťovat.


 

Vzduchový průtok, velikost místnosti a výška stropu

Při výběru odvlhčovače je důležitý objem vzduchu v místnosti. Vzduch v místnosti by měl být odvlhčovač schopný za hodinu vyměnit 1x - 2x.

Tuto schopnost vyčtete ze vzduchového průtoku, který se u odvlhčovačů často uvádí. Údaj se uvádí v metrech kubických za hodinu (m3/hod).

Pokud máte místnost 20 m2 a výšku stropu 3 m, váš výpočet pro minimální nároky na odvlhčovač by měly vypadat takto:


20 x 3 = 60 m3

Minimální vzduchový průtok odvlhčovače pro tento prostor by měl tedy být 60 m3/hod. Ideálně 120 m3/hod.


 

                                                                             (zdroj: Pixabay.com)

Proč je důležitá výška stropu?

V doporučeních pro velikost místnosti uváděných u výrobků na Gavri.cz se většinou počítá se standardní výškou stropu 2,5 m.

Pokud má místnost nestandardní výšku stropu, je lepší orientovat se raději podle objemu. Objem místnosti vypočtete plochou podlahy (v m2) x výškou stropu (v metrech).

Výkon odvlhčovače ale není závislý jen na vzduchovém průtoku. Vzduchový průtok udává pouze sílu ventilátoru, který přivádí vlhký vzduch k odvlhčovací jednotce. Je tedy nezbytný, ale nejdůležitější je odvlhčovací výkon.

 

Odvlhčovací výkon

Odvlhčovací výkon odvlhčovače udává jeho schopnost odloučit vodní páru od vzduchu. Udává se běžně v litrech za den (l/24h). Čím více litrů dokáže během této doby odsát, tím se považuje za silnější. Účinnost odvlhčovače je nejvýrazněji ovlivněná právě odvlhčovacím výkonem. Během dne ale kolísá v závislosti na mnoha faktorech, na teplotě vzduchu, aktuální vlhkosti, nebo třeba i tlaku.

Obecně platí, že čím větší odvlhčovací výkon, tím lépe. Pozor však, že s větším výkonem stoupá spotřeba elektřiny a a rostou i rozměry vysoušeče.

 

Spotřeba energie vs. pořizovací cena

Nízká pořizovací cena odvlhčovače se nemusí vyplatit, pokud má přístroj vysokou spotřebu energie. S takovýmto "hladovým" odvlhčovačem není problém za odvlhčování měsíčně zaplatit několik tisíc korun. Naopak pokud má odvlhčovač nízký příkon, vyplatí se mnohem víc si za něj v začátku pár set až tisíc korun připlatit, investice se vám brzy vrátí.

Rozdíly mohou jít do řádu tisíců korun ročně. Proto se vyplatí pečlivě zvážit další výhody nebo nevýhody výrobku a zhodnotit, kdy je vyšší spotřeba na místě.


Spotřeba odvlhčovačů se udává ve W, nebo výjimečně v kW a myslí se jimi množství Wattů spotřebovaných za 1 hodinu provozu.


 

Jak spočítat náklady na odvlhčování?

Nechce se vám počítat? Zkuste tuto online kalkulačku spotřeby elektřiny pro domácí spotřebiče.

Při propočtu nákladů je dobré dávat pozor na jednotky. Spotřeba odvlhčovačů se často uvádí ve wattech za hodinu, zatímco elektřina se běžněji účtuje za kilowatt za hodinu.

1 W = 0,001 kW

V modelovém případě vezmeme cenu elektřiny pana Karla 4 Kč za 1 kWh. Pan Karel si chce koupit odvlhčovač a čistič vzduchu Clean Air Optima CA-707 Smart, o němž víme, že má minimální spotřebu 320 W a maximální spotřebu 420 W. (Spotřebou se rozumí spotřeba za hodinu).

Pan Karel chce odvlhčovat 8 hodin denně po dobu 30 dní. Jaké výdaje může očekávat?


A) Nejdřív propočteme náklady pro chod na nejnižší stupeň (320 W).

320 W = 0,32 kW

0,32 kW x 4 Kč = 1,28 Kč / hodinu

(1,28 x 8 hodin) x 30 dní = 307,2 Kč / měsíc


 

B) Náklady při maximálním zatížení přístroje.

420 W = 0,42 kW

0,42 kW x 4 Kč = 1,68 Kč / hodinu

(1,68 x 8 hodin) x 30 dní = 403,2 Kč / měsíc

Měsíčně může pan Karel očekávat náklady min 307,2 - Kč, max 403,2,- Kč.


 

Jak si vybrat mezi odvlhčovači

Porovnávání mezi mnoha modely odvlhčovačů je jednoduché, pokud víte, na co se dívat. Při porovnávání je nejdůležitější srovnávat odvlhčovací výkon, spotřebu energie, vzduchový průtok, dále se vyplatí porovnávat cenu, velikost nebo objem místnosti, který odvlhčovač zvládne odvlhčit, zda-li má přístroj hygrostat, jeho rozměry, design. V neposlední řadě porovnejte další přídavné funkce, které by mohly příjemnit soužití s odvlhčovačem, jako je ionizátor, čistící filtr, klapky pro směrování vzduchu, proměřování vlhkosti na displej, jednoduchost ovládání, sušení prádla apod.

Co je výhodná spotřeba u kompresorového odvlhčovače?

Kompresorový odvlhčovač se spotřebou 1000W (1 kW) za hodinu se považuje za energeticky náročný. Jako velmi úsporný se naopak jeví odvlhčovač s méně než 400 W za hodinu (0,4 kW) a nižší. Je však třeba vzít v úvahu poměr spotřeba - výkon. Se stoupajícím odvlhčovacím výkonem bude růst jeho energetická náročnost. Je proto vhodné porovnávat mezi sebou odvlhčovače se stejným odvlhčovacím výkonem, nebo naopak se stejnou spotřebou energie. Nejlépe je poměr mezi spotřebou a výkonem vidět v této tabulce.

Maximální vs. minimální spotřeba elektřiny

Většina odvlhčovačů má různé stupně rychlosti ventilátoru, mezi kterými může uživatel vybírat, a má tedy i různou spotřebu energie. Při hledání údaje o spotřebě přístroje je nutné dávat pozor na to, jestli údaj uvedený výrobcem je minimální, nebo maximální spotřeba.

Maximální spotřeby přístroj dosáhne, pokud jede ventilátor i odvlhčování na nejvyšší výkon. Při běžném provozu můžete očekávat nižší hodnotu, protože ventilátor i síla odvlhčování kolísá v závislosti na situaci. Například přes noc se běžně odvlhčovače tlumí na nižší stupně kvůli hluku.


Na stránkách Gavri.cz uvádíme maximální spotřebu energie (označenou symbolem "<"). Chceme tím zákazníkovi poskytnout naprostou transparentnost pro odhad spotřeby elektřiny potřebné pro chod odvlhčovače.

Pozor však při srovnávání odvlhčovačů napříč e-shopy. Někteří prodejci uvádí pouze minimální elektrickou spotřebu!

Údaj o maximální spotřebě u takových výrobků naleznete zpravidla v manuálu, které bývají dostupné v PDF podobě online.


 

Automatická regulace vlhkosti

Hygrostatem řízené automatické udržování vlhkosti v přednastavené hladině je funkce, bez které se mnoho lidí neobejde. Kromě nejlevnějších modelů ho mají ve výbavě všechny odvlhčovače z naší nabídky. Automatická regulace vypne odvlhčování, pokud vlhkost dosáhne požadované hodnoty (navolí uživatel), a opět ho zapne, pokud vlhkost příliš stoupne. V mezičase je odvlhčovač ve stand-by režimu a šetří energii. Zaručuje, že vzduch se nevysuší až příliš, a díky tomu ho není třeba kontrolovat.

Nepřetržitý provoz bez dozoru

Možnost připojení hadice pro nepřetržitý provoz je doplňková vlastnost pro většinu vysoušečů z naší nabídky. Kromě standardního fungování s nádržkou můžete nechat kondenzát volně odtékat hadicí do odpadu. Odvlhčování se tak nevypne po naplnění nádrže. Je to skvělé, pokud nemáte čas neustále vylévat nádržku ručně a odvlhčovač opětovně zapínat.

Rozměry, mobilita, design

Rozměry a mobilita jsou pro obyvatele menších prostor klíčové, důležité je také, aby odvlhčovač byl snadno přemístitelný z místnosti do místnosti. Odvlhčovače mají různé tvary i rozměry, a různá designová zpracování, aby byly příjemné na pohled

Rozšiřující funkce

Přídavné funkce často vyváží méně výhodný poměr cena-výkon, protože poskytují zajímavou paletu využití pro jeden přístroj, kde by bylo třeba jinak pořídit dva.

Takovou funkcí je například Ventilace nezávisle na odvlhčování (Fan Only), která umožní vypnout kompresor, ale nechat běžet ventilátor. Je to skvělý pomocník pro urychlení větrání, nebo jen rozproudění vzduchu v dusném počasí.

Další pomůckou do bytu je funkce Sušení prádla, která, jak název napovídá, pomocí suchého vánku tvořeného odvlhčovačem urychlí schnutí prádla v bytě a zamezí vlhkosti, která by jinak z mokrého prádla unikla do vzduchu. A není radno sušení podceňovat - odhaduje se, že 1 sušák prádla vypustí nárazově do místnosti až 2 litry vody.

Časovač vypnutí (1 až 8 h, výjimečně 1 -12 h) se také bude hodit pro dny, kdy nemůžete zůstat doma, abyste odvlhčovač včas vypnuli.

Vzduch čistící filtry nebo ionizátor z odvlhčovače učiní čističku a odvlhčovač 2v1, kterou můžeme vřele doporučit. Nejenže ušetříte na prostoru, který by jinak zabraly 2 spotřebiče, ale také snížíte náklady na elektřinu. Velmi jednoduchou a cenově dostupnou čističkou + odvlhčovačem 2v1 je Clean Air Optima CA-703

Hlučnost

Hlučnost přístroje se může zdát jako podružná, pokud si odvlhčovač pořizujete do sklepa, archivu, nebytových prostor, nebo na stavbu apod. Pro chod v domácnosti je ale důležitá natolik, že ji na svém e-shopu vždy uvádíme. Odborníky se jako hranice pro příjemný hluk, který neruší, odhaduje 40 dB. Kompresorové odvlhčovače ale bývají občas o něco hlučnější, jedou-li na maximální výkon. Hluk se většinou snižuje spolu s nižším nastavením ventilátoru a často se dá snížit až na 50% maximální hodnoty.


Na Gavri.cz udáváme maximální hodnotu hluku, které je odvlhčovač schopen dosáhnout.


 

Důležitá je také "barva" zvuku. Někomu nevyhovuje "šustění" ventilátoru, ale nevadí mu hluboký tón kompresoru, u kterého bez potíží usne. Nebo naopak. Jsou odvlhčovače, které mají hlučnější kompresor, a odvlhčovače, které mají výraznější ventilátor. Zde pouze údaj o decibelech nestačí, jediným řešením je zeptat se na zákaznické podpoře a vzkoušet.

 

Zákaznická poradna Gavri.cz

Pomohl Vám tento článek? V případě nejasností nebo dotazů nás můžete kontaktovat na zákaznickou podporu Gavri.cz (telefon nebo e-mail). Na dotazy odpovídáme mezi 9:00 - 17:30 každý všední den.