Jak zabránit vlhkosti, aby neničila majetek

Vlhkost začíná mnohdy nenápadně a dokáže pořádně potrápit každého z nás. Správná vlhkost vzduchu je nejen klíčem ke zdraví, ale také ke spokojenému bydlení. Jakékoliv výkyvy představují zdravotní riziko, které je třeba brát vážně. Vlhkost však neovlivňuje jen vaše zdraví, ale také kvalitu bydlení.

Při nadměrné vlhkosti se nejen vytváří nebezpečné spory plísní, ale také dochází k poškozování stavebních materiálů, jako je drolení zdiva, koroze kovu nebo hniloba dřeva. Pokud nechcete skončit bez střechy nad hlavou, měli byste čelit nadměrné vlhkostí a jejím projevům. Do boje si můžete přizvat řadu pomocníků, na něž vám v tomto článku dáme tip. Nezapomeňte na to, že zdravé prostředí vám odemkne cestu ke zdraví.

Zákeřná vlhkost uvnitř domu aneb kde všude se s ní můžete setkat

Rosící se okna, opadávající omítka, vlhké a plesnivé zdi a zatuchlý vzduch. Že vám to něco říká? Nadměrná vlhkost dokáže napáchat velké škody ve vaší dílně, garáži, kůlně, ale dokonce i uvnitř domu. Nejen, že takové podmínky ohrožují vaše zdraví, ale také trvale poškozují vaše bydlení, které se v takové situaci stává nebezpečnou zónou. Vliv vlhkosti a tepla dává za vznik řadě deformacím a destrukcím materiálů. Pojďme se společně podívat na jednotlivá rizika různých materiálů, jež se v domácnosti běžně vyskytují.

Stavební materiál

Vlhkost v domě má však také vliv na životnost stavby. Nejčastějším problémem zejména starších staveb je vlhké zdivo, které ale může potrápit i majitele novostaveb. Vlhkost se zpravidla vyskytuje v přízemních prostorách, ale také ve sklepech a suterénech.

Voda do zdiva proniká z podloží, jejímž důsledkem zdivo ztrácí svoji funkci. Nejprve se začne drolit omítka a tvořit neestetické mokré fleky, kde se navíc bude dařit nejrůznějším houbám a plísním. Později dochází nejen k narušení statiky nosných zdí, ale vlhkost působí i na hnilobu dřeva, jež tvoří střešní konstrukci, nebo způsobuje korozi železa. Zvýšená vlhkost ale také vliv na ztrátu izolačních schopností zdiva, díky čemuž mohou vaše účty za vytápění stoupnout až o 20 %.

Dřevo

Vlhkost se nejčastěji podepisuje na dřevě, které ve vlhkém a teplém prostředí rychleji degraduje. Pokud je dobře ošetřeno a uloženo ve vhodných podmínkách, zachovává si po dlouhou dobu svůj vzhled i vlastnosti. V opačném případě podléhá poměrně rychle poškození.

Každé dřevo za normálních podmínek obsahuje určité množství vody, které závisí na vlhkosti a teplotě prostředí. Pokud dojde k rapidní změně těchto podmínek, dojde ke vzniku povrchových a vnitřních prasklin, a tím i ke zničení dřevěného objektu. Vlhkost vzduchu by se proto měla pohybovat v rozmezí 50±5 % a teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Vyšší vlhkost i teplota je nebezpečnou kombinací pro rozvoj bakterií a plísní. Zdrojem vlhkosti dřeva ale může být i zeď, a proto by mezi dřevěným předmětem a zdí měl být dostatečný prostor.

drevo_vlhkost

zdroj: Pixabay.com

Kov

Přestože je kov poměrně odolný materiál, pokud je vystaven vysoké vlhkosti začne rychle ztrácet svoji sílu. Udržování vlhkosti mezi 50-55 % vám zajistí nejlepší podmínky, jež vám pomohou zabránit rzi a korozi železa. Ta totiž postupně ničí pevnost a trvanlivost materiálu, zejména pak oceli a železa. Zvláštním případem je měď, která ačkoliv nekoroduje snadno, její částice při styku s vodou mohou způsobit korozi jiných kovů. Avšak přímý kontakt nepotřebuje, a vystačí si i se vzdušnou vlhkostí. Snadno se tak mohou poškodit vaše pozinkované okapy.

Textil

Textilní vlákna jsou rovněž velmi citlivá na vlhkost okolního vzduchu. Mají schopnost absorpce i desorpce vody, kdy dochází ke změnám vláken. Ty se pod vlivem vody smršťují nebo bobtnají. Takové výkyvy vlhkosti mohou však vést k jejich mechanickému poškození. Doporučená vlhkost je 50±5 %, neboť výrazně nižší i vyšší rozdíl může vést ke ztrátě pružnosti materiálu, jeho křehkosti nebo napadení plísněmi.

Plast

I na povrchu plastových materiálů se může shromažďovat vlhkost. Některé plasty jsou však silně navlhavé, tedy mají schopnost vodu vstřebávat. Tím narůstá nejen objem, ale klesá také jeho pevnost. Vždy však závisí na způsobu zpracování polymeru a technologických podmínkách. 

Sklo

Vlhkost v bytě spolehlivě poznáte také podle orosených oken. Vlivem vnitřní nízké teploty a vyšší vlhkosti z okolního prostředí dochází ke kondenzaci vodních par a sklo může po čase ztrácet svoji kvalitu. To se projevuje nejen změnou kvality povrchu, ale i ztrátou vlastností, jako je například propustnost světla. Vlhkost se navíc nekondenzuje jen mezi skly, ale i na okenních rámech.

vlhkost_sklo

zdroj: Pixabay.com

Když už ani větrání nepomáhá aneb jak se zbavit vlhkosti

Vlhkost vzduchu ovlivňuje náš život. Nadměrná i nedostatečná vlhkost může způsobit řadu zdravotních komplikací. Zejména vysoké procento vlhkosti pomáhá vytvářet vhodné podmínky pro výskyt mikroorganismů, jako jsou bakterie či plísně, a mohou tak mít vliv na častá nachlazení, nespavost, ale způsobují i respirační obtíže.

Naopak při nižší vlhkosti dochází k většímu víření prachových částic. V takovém prostředí lidské tělo také rychleji ztrácí vodu, což vede k obtížím s udržením pozornosti, bolestem hlavy a poklesu výkonu. Ideální hodnota vlhkosti vzduchu se liší na základě ročního období. Zatímco v letních měsících je mezi 40 až 60 %, v zimě se pohybuje okolo 45 až 65 %.

Vlhkost je všudypřítomná a nelze se ji zcela vyhnout. Vaření, sušení prádla, sprchování, mytí nádobí, všechny tyto činnosti uvolňují do vzduchu vodu. Pokud se chcete přebytečné vlhkosti zbavit, nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je větrání a optimální vytápění.

V létě příliš na době větrání nezáleží, avšak v zimě by tato doba neměla být delší než 5 minut. A to proto, že rychle dochází k ochlazování zdí a ty se po zavření oken stávají vhodným místem ke kondenzaci vodních par, což vede ke vzniku plísní. Pokud ale větrání nepomáhá, může být dobrým pomocníkem odvlhčovač vzduchu. Ten vás nejen spolehlivě zbaví vlhkosti, ale některé modely odstraňují i zápach.

Lokálním pomocníkem bude také digestoř v kuchyni, která vám pomůže odsávat páru vznikající při vaření a snižovat tím vlhkost vzduchu v místnosti. Ventilátory pak představují jedinečný způsob, jak zabránit vysoké vlhkosti a zlepšit cirkulaci vzduchu. Dlouhodobým řešením rovněž mohou být odvětrávací systémy.