Větráky během parních letních dnů využívá téměř každý z nás. Ale co takový stropní ventilátor? Patrně tušíte, že se od sebe jednotlivé ventilátory odlišují nejen svou velikostí, ale i počtem lopatek, materiálem, barvou nebo přítomností světla. Všechny tyto parametry se společně podílejí na správném fungování ventilátoru.
Možná se domníváte, že všechny stropní ventilátory mají stejný výkon. To však není pravdou. V závislosti na počtu a typu lopatky lze dosáhnout zcela rozdílných výsledků a každý druh je proto vhodný do jiných prostor. Při výběru stropního ventilátoru je proto důležité dbát nejen na materiál, ale i na počet lopatek. V tomto článku vám tak přinášíme několik tipů, které byste při nákupu stropního ventilátoru měli zvážit.
zdroj: Pixabay.com
Jak ovlivňují lopatky fungování stropního ventilátoru?
Stropní ventilátor přináší do vašeho domova celou řadu výhod, ale znáte je všechny? Jeho služby oceníte nejen během letních dnů, ale bude dobrým pomocníkem i v zimě. Vybrat však ten správný není vůbec snadný úkol. Je zde mnoho proměnných, které je zapotřebí při výběru stropního ventilátoru zvážit. S výběrem vám může pomoci článek Jak vybrat stropní ventilátor.
Správné fungování stropního ventilátoru ovlivňuje řada faktorů.
- Velikost a délka lopatek. Na výkon ventilátoru má největší vliv celkový průměr stropního ventilátoru.
- Pohyb čepelí. Počet otáček je ovlivněn výkonem přístroje. Platí, že čím více otáček, tím vyšší je hlučnost.
- Materiál lopatek. Lopatky jsou vyráběny ze dřeva, kovu či plastu. Použitý materiál má vliv na celkovou hlučnost.
- Sklon lopatek. Na hlučnosti se podílí i sklon čepelí, jenž ovlivňuje míru rozrážení vzduchu.
Počet lopatek
Počet lopatek u stropních ventilátorů je různý, zpravidla se pohybuje mezi 3 až 6 a bývají vyrobeny ze dřeva, plastu či kovu. Domníváte se, že více lopatek zásadně ovlivňuje fungování ventilátoru? Toto tvrzení je mylné, neboť na počtu lopatek nezáleží. Neplatí tak, že s větším počtem se lopatek zvyšuje i výkon ventilátoru. Ventilátor se třemi lopatkami může stejně dobře fungovat jako ten, který jich má pět. K tomu, aby byl efekt foukání stejný, je zapotřebí, aby byly lopatky delší.
Mnohem důležitějším faktorem je síla motoru pohánějícího ventilátor. Více lopatek může zvyšovat odpor motoru stropního ventilátoru, čímž jej zpomalují a snižují tak cirkulaci vzduchu. S menším odporem se snižuje práce motoru, a tím se také snižuje spotřeba energie.
Počet lopatek nemá žádný vliv na fungování stropních ventilátorů.
Pokud však něco počet lopatek skutečně ovlivňuje, tak je to celková hlučnost ventilátoru. S rostoucím počtem tak bude stropní ventilátor tišší. Na tomto aspektu se však podílí řada dalších faktorů jako je použitý materiál nebo sklon čepelí.
Většina ventilátorů pro domácí použití disponuje čtyřmi až pěti lopatkami, které představují rovnováhu mezi prouděním vzduchu a hlukem. Více lopatek totiž udržuje uvnitř ventilátor lépe vyvážený. Velmi oblíbené jsou i stropní ventilátory se třemi čepelemi, které jsou schopny generovat velké množství vzduchu, ale zároveň jsou výrazně hlučnější. Zpravidla se tak využívají v průmyslových prostorách. Vždy ale záleží i na typu motoru, neboť i modely dvou a třílopatkových ventilátorů mohou fungovat tiše.
S větším počtem lopatek se snižuje míra hlučnosti ventilátoru.
Konstrukce lopatek
Na výkon lopatek stropního ventilátoru má vliv nejen motor, ale i samotná konstrukce čepele. Rozteč, tvar, velikost nebo úhel lopatek se výrazně podílejí na výkonu ventilátoru. Velmi důležitá je zejména rozteč lopatek, která určuje množství cirkulované vzduchu v místnosti. Průtok vzduchu se zpravidla měří v metrech krychlových za hodinu. Samozřejmě platí, že čím vyšší je číslo, tím je ventilátor výkonnější.
Rozteč ventilátoru se vztahuje k úhlu lopatek, když se pohybují vzduchem a je měřena ve stupních. Pro optimální průtok vzduchu je ideální sklon lopatek mezi 12 až 22 stupni. Čím větší je rozteč, tím více vzduchu je ventilátorem rozpohybováno. Strmější sklon čepelí také bude vyžadovat výkonnější motor a rovněž může být hlasitější. V takovém případě také dochází k rychlejšímu opotřebení ventilátoru. Výkon motoru a rozteč lopatek by se proto měly vzájemně doplňovat.
Konstrukční zpracování (rozteč čepelí, sklon, tvar a úhel lopatek) má značný vliv na celkový výkon stropního ventilátoru.
Velikost a tvar čepele hrají rovněž důležitou roli. Pokud chcete zvýšit efekt chlazení, měli byste zvolit ventilátor s lopatkami, které nejsou příliš široké, ani dlouhé. Větší a širší lopatky jsou zpravidla schopny generovat větší množství vzduchu, avšak vždy záleží i na velikosti motoru.
Materiál lopatek
Výběr stropního ventilátoru není zdaleka jednoduchým úkolem. Podle čeho vybírat stropní ventilátor? Stejně jako velikost prostoru či počet lopatek, hraje důležitou roli i jejich zpracování. Materiál znatelně ovlivňuje nejenom vzhled lopatek, ale především má vliv na výkon ventilátoru. Lopatky vyrobené z těžšího materiálu poskytují lepší proudění vzduchu, a stejně tak ovlivňují i celkovou hlučnost. Jejich provedení má ale vliv i na údržbu nebo životnost. Lopatky se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, plastu a kovu. Při výběru lopatek stropního ventilátoru tak pečlivě zvažte každý typ materiálu.
Kovové čepele
Zvažujete pořízení stropního ventilátoru s kovovými čepelemi? Naše tabulka vás krátce seznámí s jednotlivými výhodami a nevýhodami.
VÝHODY | NEVÝHODY |
+ vysoce odolné | - vyšší pořizovací cena |
+ vhodné do velkých prostor | - větší hmotnost vyžaduje silnější motor |
+ vysoký výkon - silné proudění vzduchu | - nevhodné do venkovních prostor |
+ moderní vzhled | - hlučnější |
zdroj: Vlastní zpracování
Stropní ventilátor s kovovými lopatkami je ve srovnání s ostatními typy vyroben z nejodolnějšího materiálu. Při nákupu ventilátoru do venkovních prostorů je ale zapotřebí dbát na použitý typ kovu, neboť při vysoké vlhkosti má kov tendenci korodovat. Je proto vhodnější sáhnout po ventilátoru, který má čepele z hliníku nebo nerezové oceli. Oxidovat však mohou všechny typy, včetně mosazných ventilátorů.
Samotné lopatky jsou poměrně tenké, díky čemuž se rychleji otáčejí a prořezávají vzduch mnohem efektivněji. Vyšší výkon je tak nezaměnitelně spjat se silnějším prouděním vzduchu, kterého kupříkladu u dřevěných čepelí nedosáhnete. Ventilátor s kovovými lopatkami má tak zpravidla vyšší hmotnost a vyžaduje k provozu motor s vyšším výkonem. Kovová čepel je tak ideální variantou do místností s velkou plochou, vysokými stropy, nebo do míst, kde je zapotřebí vynikající cirkulace vzduchu (například výrobní haly).
Jejich negativem však může být vyšší hlučnost ventilátoru, a proto je nedoporučujeme zejména do ložnic a obývacích pokojů. Pokud ale jste příznivci designových minimalistických doplňků, nabídka kovových lopatek vás nadchne nejvíce. Jsou totiž vyráběny v nejrůznějších velikostech a tvarech, skvěle tak doplní každý interiér domácnosti.
Dřevěné čepele
Zaujal vás vzhled dřevěných lopatek? Podívejte se, jaké další výhody a nevýhody vám tato varianta nabízí.
VÝHODY | NEVÝHODY |
+ dlouhá životnost materiálu | - nižší odolnost |
+ nízká hlučnost | - vyšší pořizovací cena |
+ vhodné do interiéru | - těžší čepele - dochází k pomalejšímu otáčení a neproudí tak mnoho vzduchu |
+ rustikální vzhled |
zdroj: Vlastní zpracování
Nejběžnějším materiálem, který je využíván k výrobě čepelí stropních ventilátorů a jenž je znám pro svoji tuhost a dlouhou životnost, je dřevo. Dřevěné lopatky jsou vyráběny ze všech druhů dřeva. Nejčastěji se využívá balzové dřevo, které je pevné a lehké, ale běžným materiálem je také mahagon, dub či borovice. Jelikož získání a ruční opracování dřeva vyžaduje mnohem více úsilí, obyčejně jsou tak dřevěné čepele součástí kvalitnějších a cenově dražších ventilátorů. Levnější modely stropních ventilátorů využívají k výrobě čepelí i dřevovláknitých desek se střední hustotou, takzvané MDF desky, které vznikají stlačením zbytků dřeva, pilin a tvrdnoucího materiálu. Zpravidla jsou z těchto desek zhotoveny i oboustranné lopatky.
Lopatky ale mnohdy nejsou vyrobeny z čistého dřeva, to bývá zpravidla napuštěno plastem. Dřevo samo o sobě nenabízí příliš vysokou odolnost, a proto příměs plastu poskytuje nespornou výhodu, neboť podporuje pevnost čepele a napomáhá tak předcházet deformaci lopatek v důsledku vysoké vlhkosti vzduchu.
Dřevěné lopatky jsou tak dobrou volbou pro doplnění interiéru. Kombinace dřeva a moderního stylu působí jemným rustikálním dojmem. Díky vyřezávaným a ozdobným lopatkám váš domov rázem proměníte na útulné místo, ze kterého na vás bude dýchat stará atmosféra. Nemusíte se bát zařadit ventilátor s tímto typem lopatek ani do ložnice, neboť produkují minimální hluk.
Nevýhodou těchto čepelí je silnější profil oproti ostatním typům. Dřevěné nože jsou tak těžší, proto se pomaleji otáčejí, a tím se snižuje průtok vzduchu. Dřevěné lopatky s infuzi plastu však mírně zlepšují proudění vzduchu, aniž by se ohrozil jejich tichý provoz.
Plastové čepele
Jaké výhody a nevýhody poskytují plastové čepele vám ve stručnosti představí naše tabulka.
VÝHODY | NEVÝHODY |
+ vhodné do vlhkého prostředí | - křehkost |
+ snadná údržba | - nižší výkon |
+ nízká hmotnost | - levnější modely můžou působit lacině |
+ tichý provoz | |
+ cenově dostupné |
zdroj: Vlastní zpracování
Plast u čepelí stropních ventilátorů je oblíbeným materiálem nejen výrobců, ale i koncových zákazníků. Jejich výroba je poměrně jednoduchá, kdy lze lopatku libovolně vytvarovat a upravit. Plastové čepele tak nabízejí nespočet designových možností a mohou tak na pohled vypadat i jako skutečné dřevo. Na rozdíl od dřevěných a kovových čepelí se z plastu mnohem snáze odstraňuje prach a veškeré nečistoty, proto je jejich údržba mnohem pohodlnější. Není rovněž problém lopatky ventilátoru vyjmout a umístit je do myčky.
Plastové lopatky mají rovněž velkou výhodu z hlediska hmotnosti. Jsou lehké, a proto motor k jejich pohybu nevyžaduje mnoho energie. Ačkoliv se plastové lopatky nemohou výkonem rovnat kovovým, jsou tyto ventilátory efektivní a zajišťují poměrně slušné proudění vzduchu. Pohyb čepelí je tichý, jsou tak vhodnou alternativou do ložnic.
Oproti ostatním typům čepelí je plast vhodný i do prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. Přestože snadno nepodléhají nepříznivým klimatickým podmínkám, při dlouhodobém působení se lopatky stávají křehčími a mohou se tak lehce zlomit.
Jejich nespornou výhodou je také nízká cena. Nemusí se však nutně jednat o pozitivum, neboť levnější modely mohou působit lacině, což může nepěkně pozměnit design vašeho interiéru.