Ventilátory jsou levným a účinným pomocníkem v horkých dnech. Pokud jste i vy dospěli k závěru, že si jej pořídíte, pravděpodobně jste si už položili otázku jaký stropní ventilátor vybrat? Není však potřeba se výběru obávat - ventilátor pro běžné využití v domácnosti nebo v kanceláři zvládne vybrat i úplný laik. Přinášíme vám několik základních tipů, podle čeho se rozhodnout.
Výška stropu
Rozhodnutí o typu ventilátoru by měl dominovat fakt, jak vysoko jsou vaše stropy. Stropní ventilátor by pro ideální ochlazovací efekt měl být instalován ve výšce cca 2,3 m od podlahy, přičemž standardní vzdálenost lopatek od stropu je při instalaci (bez prodlužovací tyče) zhruba 30 cm. Konkrétní vzdálenost je vždy uvedena v popisu produktu a je možné ji také filtrovat v našem eshopu.
zdroj: Pixabay.com
zdroj: vlastní zpracování
U stropů ve výšce 260-270 cm vybírejte z ventilátorů, které je možné instalovat co nejblíže pod strop bez potřeby prodlužovací tyče. Naopak stropy nad 270 cm vyžadují instalaci stropního ventilátoru s prodlužovací tyčí, aby se efekt ventilátoru dostal níže. U stropů ve výšce 3 a více metrů se doporučuje prodlužovací tyč v délce alespoň 45 cm. Nabídku prodlužovacích tyčí najdete zde.
Naopak pokud máte v místnosti stropy nižší, než 260 cm, může být použití ventilátoru poměrně rizikové.
Rovný vs. šikmý strop
Máte-li rovný strop, můžete vybírat ze všech druhů ventilátorů. Mírně zešikmený strop už ale vyžaduje instalaci stropního ventilátoru na závěsnou tyč. I tyto ventilátory mají však určitou toleranci zešikmení, a to většinou 17-27°. Některé ventilátory nabízejí možnost instalace na zešikmení až do 30°. Konkrétní ventilátory, které je možné umístit na šikmý strop je možné jednoduše vyfiltrovat na našem eshopu.
Velikost prostoru
Dalším důležitým faktorem při výběru ventilátoru je velikost prostoru, kam jej plánujete umístit. Platí zde pravidlo, že čím větší místnost, tím větší by měl být průměr lopatek ventilátoru. Obecně se doporučuje vybírat dle následujícího pravidla:
Do velikosti 12m² (4x3 m) | < 107 cm |
Do velikosti 18 m² (4,5 x 4 m) | 107 až 132 cm |
nad 18 m² | od 132 cm |
Od většího průměru ventilátoru nečekejte vyšší "chladící výkon". Lopatky ani samotný vzduch neochlazují, jen rozproudí vzduch a tento efekt je tak pocitový. Efektivnějším řešením pro opravdu velké místnosti je instalace více ventilátorů.
Reverzibilní chod pro celoroční využití
Stropní ventilátor může být užitečným pomocníkem celoročně, pokud si vyberete stropní ventilátor se zpětným chodem. Zatímco v létě tlačí ventilátor vzduch dolů a pohybem ochlazuje prostor, v zimě je možné přepnout na zpětný chod, který umožňuje lopatkám nasát vzduch ze středu místnosti a promísit je s teplým vzduchem, který se drží u stropu. Zde už velikost lopatek má vliv na výkon. Čím větší průměr ventilátoru, tím lépe je vzduch cirkulován po místnosti.
Výběr stropních ventilátorů se zpětným chodem naleznete v zde.
Se světlem nebo bez
Stropní ventilátor i osvětlení by měly být zpravidla umístěny ve středu místnosti. Nemusíte se však rozhodovat, čemu dáte přednost. Existují totiž stropní ventilátory, jejichž součástí je i osvětlení. Často se přitom jedná o velmi designově povedené kousky. Kromě klasického jednobodového osvětlení, můžete vybírat také stropní ventilátor s vícebodovým světlem, které dokonale supluje klasické osvětlení v místnosti.
Osvětlení i ventilátor mívají samostatné zapínání. Raději si ale tuto skutečnost ověřte u naší zákaznické podpory.
zdroj: Pixabay.com
Hlučnost
Moderní stropní ventilátory nejsou příliš hlučné, při spaní však mohou rušit. V otázce hlučnosti hraje mimo jiné velkou roli množství otáček. Vybíráte-li stropní ventilátor do ložnice nebo zkrátka požadujete co nejnižší hlučnost, poohlédněte se po ventilátoru s co největším počtem lopatek. Takový ventilátor je velmi efektivní i při nižším počtu otáček, což způsobuje menší míru hluku.
Hlučnosti stropních ventilátorů jsme se více věnovali v článku o DC motorech, které umožňují o řád tišší chod stroje a disponují řadou dalších benefitů.