Rádi byste měli ve své ložnici příjemný vzduch, ale nechcete investovat do klimatizace? Dejte šanci stropním ventilátorům. Díky tichým motorům a lopatkám je můžete využívat i v místnostech, kde spíte, aniž by vás svým chodem rušily.
V článku se dozvíte, jaké jsou výhody stropního ventilátoru v ložnici, jaký ventilátor vybrat a jak se o něj starat, aby tvořil co nejmenší hluk, a v neposlední řadě vám poradíme, kam jej umístit s ohledem na vaše zdraví.
Proč je stropní ventilátor vhodný do ložnice?
Pokud máte rádi chladnější vzduch v ložnici nebo jiné místnosti, kde spíte vy a vaše rodina, nemusíte svůj zrak obracet na klimatizaci. Mnohem levnějším a přitom efektivním způsobem, jak udržet příjemné klima během spánku je pořízení stropního ventilátoru.
zdroj: Pexels.com
Cirkulace vzduchu zlepšuje dýchání
Ventilátory jsou účinným způsobem, jak zajistit, aby byl vzduchu v místnosti neustále v pohybu a vytvářel tak příjemné prostředí pro spaní. Proudění vzduchu má také příznivý vliv na kvalitu dýchání. Cirkulace vzduchu zabraňuje usazování plísní, rozptyluje pachy a vzduchem přenášené dráždivé látky. Může se tak stát skvělým pomocníkem pro spaní alergikům či astmatikům.
Nízké náklady na pořízení i provoz a snadná instalace
Oproti nástěnné klimatizaci je stropní ventilátor mnohonásobně nižší investicí. Levné stropní ventilátory lze pořídit již od necelých 1 700 Kč. Jedná se přitom o kvalitní produkty s dlouhou životností. Ani samotný provoz stropního ventilátoru nijak významně nezatíží váš rodinný rozpočet.
Také instalace stropního ventilátoru je oproti klimatizaci mnohem jednodušší a levnější záležitostí. Nainstalovat stropní ventilátor zvládnete i sami.
V zimě pomáhá s cirkulací tepla
K finančním úsporám si můžete přidat také bonus ve formě úspory za topení v zimních měsících. Stropní ventilátor se zimním chodem totiž pomáhá svádět teplý vzduch od stropu dolů a vy tak nemusíte topit více, než je nezbytně nutné.
Vytváření bílého šumu k podpoře klidného spánku
Zapnutý stropní ventilátor během spánku je velmi účinný způsob, jak uvolnit své tělo i mysl. Jak je to možné? Přestože se lidé domnívají, že ke spánku je zapotřebí maximální ticho, je prokázáno, že mírný konstantní hluk může spánku napomáhat mnohem lépe. Tzv. bílý šum je známý tím, že podporuje hluboký spánek a pomáhá léčit nespavost. Bílý šum navíc efektivně maskuje rušivé a náhlé změny zvuku a tím umožňuje vašemu mozku soustředit se pouze na spánek.
Zdravé a komfortní spaní se stropním ventilátorem
Stropní ventilátor je nejefektivnější, pokud je umístěn ve středu místnosti. Pokud je vaše ložnice členitá například do písmene L, představte si ji jako dva samostatné prostory a zavěste ventilátor do jejich pomyslných středů.
zdroj: Pexels.com
Zdravá vzdálenost od ventilátoru
Pokud ventilátor umístíte špatně, může mít cirkulující vzduch negativní vliv na naše zdraví. Nízko umístěný ventilátor může způsobovat bolest hlavy, vysušená ústa, nos a hrdlo a bolest v krku. Z pohledu Feng Shui může nízké umístění také vyvolávat nepříjemné pocity a tlaky.
Základem je proto umístění ventilátoru, ať už stropního nebo stojanového, ve vzdálenosti minimálně 60-90 cm od těla.
Pomalé otáčky
Dle vědecké studie od Sleep.com se během REM fáze spánku vypínají mozkové buňky odpovědné za regulaci teploty našeho těla. V tuto dobu jsme proto velmi ovlivněni teplotou prostředí a při rychlé cirkulaci vzduchu může snadno dojít k prochladnutí. Stropní ventilátor byste proto měli na noc zapínat na pomalé otáčky okolo 50-80 otáček za minutu.
Co ovlivňuje hlučnost stropního ventilátoru
Mezi prvky, které ovlivňují hlučnost stropního ventilátoru patří:
Typ motoru
Stropní ventilátory mohou být vybaveny buď střídavým motorem (AC motor) nebo stejnosměrným (DC). Většina stropních ventilátorů má v sobě zabudován AC motor, který je oproti DC motorům mírně hlučnější. DC motor je však velmi tichý a vyhovuje i lidem, kteří potřebují ke spánku ticho.
Počet a materiál lopatek
Hlučnost ventilátoru ovlivňuje také materiál lopatek. Ty jsou s ohledem na design vyráběny z nejrůznějších materiálů od plastu, přes dřevo až po kov. Právě kovové lopatky patří k těm nejvíce hlučným. Oproti tomu lopatky ze dřeva nebo plastu (pryskyřice) jsou velmi lehké a díky tomu i tiché.
Také počet lopatek může ovlivnit hlučnost. Stropní ventilátory s více lopatkami jsou totiž zpravidla vyváženější a vytvářejí tak menší hluk než ty s méně lopatkami.
Čistota a vyrovnání lopatek
Pro správný a tichý chod ventilátoru je zapotřebí udržovat přístroj v čistotě. Nánosy prachu a jiných nečistot v místě pohybu mohou způsobovat drhnutí a po čase i křupavé zvuky. Prach může také ovlivnit vyvážení lopatek a tím způsobovat hlučný chod.
Rychlost otáček
Také rychlost otáček je klíčová pro hlučnost. Platí, že čím nižší otáčky, tím nižší hlučnost. S nižšími otáčkami však samozřejmě klesá také cirkulace vzduchu a tím i účinnost chlazení.