Vadí vám hluk a vibrace stropního ventilátoru? Víte, že je tato závada snadno opravitelná? Nejčastěji se jedná buď o nedotažené šrouby, nebo o nevyvážené lopatky.
Nedotažené šrouby
První z příčin toho, že váš ventilátor hučí a třese se, mohou být nedotažené šrouby.
Při montáži je velice důležité všechny součásti ventilátoru dobře připevnit a šrouby pořádně utáhnout. Nejčastěji se jedná o montážní konzole, která je nedostatečně připevněná ke stropu, a v důsledku toho se třese celý ventilátor. Nebo se některá z lopatek viklá při otáčení ventilátoru kvůli povoleným šroubům.
Lopatky ventilátoru je dobré utáhnout rovnoměrně a pod šrouby použít podložky.
Nevyvážené lopatky
Pokud jste zkontrolovali upevnění ventilátoru a lopatek, a přesto je stále někde problém, je více než pravděpodobné, že váš větrák je nevyvážený. Znamená to, že některá z lopatek má odchylku v hmotnosti.
Součástí většiny balení je vyvažovací sada (obsahuje 2 závaží a sponu na lopatku), díky které lze tento problém vyřešit. Na nezbednou lopatku je třeba přilepit závažíčko, které ji vyrovná. Předtím je ale pomocí spony na lopatku třeba zjistit, o kterou lopatku se jedná a kam přesně je potřeba závažíčko umístit.
Jak na to vám popíšeme krok po kroku:
Jak zjistit, která lopatka potřebuje vyvážit...
1) Zjistěte, při jaké rychlosti se lopatka nejvíce viklá (kdy je hluk nejsilnější).
2) Vypněte ventilátor a počkejte, až se sám úplně zastaví. Vyberte lopatku, která se podle vašeho odhadu viklá, a nasaďte na ni doprostřed sponu, která ji dočasně vyváží.
3) Zapněte ventilátor na otáčky, kdy docházelo k největšímu kývání. Poznamenejte si, jestli se kývání zlepšilo či zhoršilo. Pokud se nezlepšilo, vypněte ventilátor, dejte sponu na další lopatku a celý proces opakujte.
Toto zkoušejte tak dlouho, dokud nenajdete tu správnou lopatku.
4) Když jste určili problematickou lopatku, zbývá určit, na které části je závažíčko nejvíce potřeba. To opět zjistíte metodou pokus - omyl: nasazujte sponu na různé části lopatky a pozorujte chování ventilátoru.
5) Až najdete správné místo, vypněte větrák a poznačte si místo tužkou. Sundejte sponu. Přilepte závaží na horní stranu lopatky doprostřed její šířky a ve vzdálenosti od konce, kde byla umístěna spona (viz obrázek).
6) Pokud se tímto problém s vikláním řádně nevyřešil, stejným postupem můžete vyvážit ostatní lopatky se zbývajícím závažím (lze je jednoduše nožem rozpůlit).
Při řešení tohoto problému budete muset postupovat metodou pokus-omyl a být trpěliví.
Během zkoušení bude nutné ventilátor několikrát vypnout a zapnout, dokud neodhalíte přesné místo, kam závaží umístit.
Pokud se ventilátor stále viklá, zkuste přidat závaží na další lopatku.
V případě potíží se nás nebojte kontaktovat, rádi vám s vaším problémem pomůžeme.
(Zdroj: Pexels.com)
Příčina 3 - závada v motoru
Pokud váš ventilátor stále hučí, je teoreticky možné, že může být závada v motoru, ale to se stává málokdy.
Ujistěte se, že při montáži jste se přesně řídili pokyny uvedenými v návodu k obsluze a vše ještě jednou překontrolujte.
Závěrem
Pokud ani jeden výše uvedený postup nepomůže, kontaktujte naši prodejnu.
I když se vám stropní ventilátor nekýve a nehučí, jednou nebo dvakrát do roka překontrolujte uchycení konzole ke stropu, jestli není uvolněná a nepotřebuje dotáhnout.
Gavri.cz
Kam dál?
Více informací o stropních ventilátorech