Výhody a nevýhody stropních ventilátorů

Parné letní dny jsou svými teplotami vysilující. Určitě dobře znáte tuto situaci. Slunce praží, vzduch se nehne, potíte se a uvnitř bytu máte horko a nedýchatelno. A vy už nevíte, jak tyto tropické dny přežít. Připravte se na tato horka s předstihem, existuje totiž řešení, jak se ochladit i bez klimatizace. Zajímavou alternativou mohou být stropní ventilátory. Ty jsou v dnešní době poměrně populární a jejich výhody vás zcela jistě překvapí. Využijete jej nejen v létě, kdy vám zpříjemní pobyt v místnosti, ale velkou službu prokáže i v zimních měsících. Nevěříte? Pojďte se dozvědět o stropních ventilátorech něco více.

Výhody stropních ventilátorů

stropni_ventilator_se_svetlem_kuchynePřemýšlíte nad pořízením stropního ventilátoru, ale stále nejste přesvědčeni, že bude pro vás tou správnou volbou? Pojďte se společně podívat na výhody, jaké s sebou tento ventilátor přináší a proč byste nad jeho pořízením neměli váhat.

Nízká cena

Ventilátory jsou mnohem cenově dostupnější než klimatizace, to je obecně známý fakt. Stropní ventilátor si proto můžete pořídit už od pár set korun. Ale u pořizovací ceny to zdaleka nekončí. Spotřeba energie je nízká, pohybuje mezi 30 až 60 W, nároky na údržbu jsou tak minimální. Se stropním ventilátorem tak můžete i ušetřit!

Nezabírá místo

Jak už název napovídá, stropní ventilátor se upevňuje na strop. Nezabírá proto žádný užitečný prostor na podlaze či polici a nehrozí, že bychom o něj zakopli. Navíc z něj nebude lapač prachu jako z klasického stolního větráku.

Poskytuje příjemné ochlazení

Přestože ventilátor nezajišťuje snížení teploty vzduchu v místnosti jako klimatizace, díky proudění vzduchu nabízí alespoň příjemné ochlazení. Pocitová teplota tak může být až o 5 °C nižší. Je to způsobeno tím, že lopatky stropního ventilátoru se otáčí proti směru hodinových ručiček, vzduch se tak promíchává, proudí dolů a poskytuje příjemné ochlazení. Teplý vzduch, který se stoupá ke stropu, ventilátor rozrušuje a snižuje tím pocitovou teplotu v místnosti.

Snadná instalace a ovladatelnost

Namontovat klimatizaci (typ split) je náročné časově i finančně, ale takový stropní ventilátor hravě zvládnete nainstalovat i sami. Není zapotřebí žádných stavebních úprav, bohatě si vystačíte se základním nářadím a podrobným návodem, který obsahuje každý model stropního větráku. Během několika desítek minut tak budete mít hotovo. Ovládat stropní ventilátor už dávno nemusíte ručně řetízkem nebo pomocí běžného vypínače. Mnohem praktičtější variantou je dálkové ovládání, které oceníte zejména v místnostech s vysokými stropy.

Snižuje náklady na vytápění

V zimních měsících vám může stropní ventilátor ušetřit řadu starostí a hlavně financí. Existují tzv. reverzní stropní ventilátory, které disponují zpětným chodem, při kterém se lopatky otáčejí ve směru hodinových ručiček. Ventilátor mísí chladný vzduch od podlahy s teplým, který se udržuje u stropu. Ohřátý vzduch se tak dostává zpět k podlaze a dochází k rovnoměrnému rozšíření tepla po celé místnosti. Tento fakt se samozřejmě podílí na spotřebě energie. Stropní ventilátory tak dokáží snížit náklady na vytápění až o 30 %.

Bezpečnost a nízká úroveň hluku

Stropní ventilátory jsou naprosto bezpečným zařízením. Díky jejich umístění u stropu nehrozí, že by rotující lopatky způsobily úraz dětem nebo domácím mazlíčkům. Pokud máte strach o hluk, velkou výhodou ventilátoru je jeho nízká hlučnost. S rostoucím počtem otáček se však jeho hlučnost může zvyšovat, ale vše je to otázkou použitého materiálu či způsobu zpracování. Kupříkladu kvalitní dřevěné lopatky při práci nemusíte ani postřehnout.

Nahrazuje hlavní světlo

Díky integrovanému osvětlení v některých modelech stropních ventilátorů, jej můžete použít i jako hlavní světlo. Tato alternativa je velmi oblíbená, navíc vám odpadne řešení problému, kam na strop umístit světlo a kam ventilátor.

stropni_ventilator_se_svetlem_obyvak

zdroj: Sulion.es

Designový prvek

Ventilátor nemusí být jen praktickým pomocníkem v horkých letních dnech. Díky širokému sortimentu designů může být stylovým prvkem vašeho interiéru. Vybírat lze nejen průměr lopatek, ale také jejich tvar, barva či materiál. Stropní ventilátor tak bude ladit s každou vaší místností.

Dlouhá životnost

Stropní ventilátory se obecně vyznačují dlouhou životností, a to až 40 tisíc hodin. Ovlivňuje ji samozřejmě řada faktorů, proto se řiďte nejen koupí ověřené značky, ale nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu. Zvolit můžete i ventilátor s DC motorem, který nejen, že má delší životnost, ale má i nižší spotřebu energie a je rovněž méně hlučný.

Nevýhody stropních ventilátorů

Každé zařízení má samozřejmě i své stinné stránky a stropní ventilátor není výjimkou. Přestože klady převažují nad zápory, a pořízení stropního ventilátoru je přínosné, podíváme se i na jeho drobné nedostatky.

Mobilita

Stropní ventilátor logicky nemůžete přemisťovat z místnosti do místnosti na rozdíl od jiných typů ventilátorů, jako je třeba sloupový. S tím souvisí samozřejmě i jeho funkce, neboť příjemné podmínky poskytuje pouze tam, kde je umístěn.

Neochlazuje vzduch v místnosti

Zatím co klimatizace ochlazuje vzduch v místnosti a její teplotu si můžete libovolně nastavit, větrák pouze zlepšuje jeho cirkulaci. Proudění vzduchu skrze ventilátor vám tak zajistí pouze pocit většího chladu po dobu, co ventilátor budete mít spuštěný. Avšak i chladný vánek může být příjemným osvěžením.

Negativní účinky na zdraví

Dlouhodobé a nesprávné užívání ventilátoru může mít na vaše zdraví stejný vliv jako klimatizace. Přestože stropní ventilátor si stěží namíříme na hlavu a způsobíme si tak zánět středního ucha, vzduch, který větrák rozvíří, je suchý a může vysušovat vaši pokožku. Především ale dochází k víření prachu a dalších nečistot, které mohou dráždit oči, ale především dýchací systém. Pro osoby s respiračními obtížemi je tak takový výrobek zcela nevhodný. Spolehlivým řešením ale může být čistička vzduchu.