Způsobů vytápění je nepřeberné množství a neustále vznikají další alternativní způsoby, které se předhánějí v úspornosti a ekologické šetrnosti. Mohlo by se tak zdát, že infrazářičům odzvonilo. Opak je ale pravdou. Existují totiž prostory a příležitosti, kde je vytápění infrazářičem tou nejefektivnější nebo dokonce jedinou možnou variantou vytápění. Pojďme si je představit.
Kde využít infrazářiče
Přinášíme hned 6 tipů, kde je možné využívat infrazářiče.
V místech s občasnou potřebou vytápění
Infrazářiče jsou ideální volbou pro prostory, kde se z nejrůznějších důvodů nevyplatí investovat peníze do důmyslnějších a úspornějších topných systémů. Pořízení i samotná instalace infrazářiče je totiž ve srovnání s jinými druhy vytápění velmi levnou záležitostí. Ceny za jedno topidlo se pohybují v řádech tisíců a k jeho instalaci potřebujete prakticky jen pár hmoždinek a šroubků pro uchycení ke zdi nebo stropu. Díky tomu se hodí ideálně do míst, kde potřebujete pouze občasné vytápění, například na chatě, v garáži, pokoji pro hosty či jiném prostoru, kde není potřeba topit v zimním období denně.
V místech, kde je potřeba jen lokální teplo
Pro někoho nevýhoda, pro jiného výhoda – infrazářiče jsou topidla s velkou sálavostí, kterou pociťují nejvíce předměty a lidi v bezprostřední blízkosti. Díky přímému sálání je navíc pocit tepla větší i přesto, že je na přístroji nastavena nižší teplota. Zvolíte-li vhodné umístění v rámci prostoru, může být infrazářič tou nejefektivnější variantou vytápění.
Své využití tak nalezne infračervený zářič například v dílně, garáži nebo třeba v koupelně.
zdroj: Pixabay.com
V místech s okamžitou potřebou vytápění
V návaznosti na sálavost je nutno zmínit také další využití – a to v místech, kde je potřeba získat pocit tepla okamžitě po spuštění. Zde není potřeba zmiňovat konkrétní místa, ale spíše situace, kdy se hodí mít teplo okamžitě – např. jako podpora dalších způsobů vytápění po příchodu do nevytopeného obydlí či rekreačního objektu, kanceláře nebo provozovny (např. kadeřnictví, masérny, apod.). V domácnosti se může hodit infračervené topení například do koupelny, kde je při koupeli vhodná vyšší teplota prostředí. Infračervené topné zařízení se používají také v saunách a jiných wellness objektech. Běžně jsou využívány také na stavby, kde kromě produkce tepla napomáhají také k vysychání nebo rozmrzání materiálu.
Ve venkovních nebo částečně otevřených prostorech
Infračervená topidla jsou (snad s výjimkou otevřeného ohně) jediným způsobem vytápění v nekrytých nebo jen částečně krytých prostorech, jako jsou venkovní posezení, balkóny a terasy. Infrazářiče naleznou využití také v komerční sféře jako vytápění zahrádek restaurací, prodejních stánků, ale i větších prostor, jako jsou velkokapacitní stany nebo dokonce tribuny.
Samozřejmě je zapotřebí zakoupit vhodný typ infrazářiče, který je určen pro venkovní použití.
Ve vlhkém prostředí
Velká část infrazářičů je voděodolných a lze je tak bez problémů využít i v místech s vysokou vlhkostí, jako je například koupelna, prádelna, vnitřní bazén nebo jiný wellness prostor. Využít je můžete také ve skleníku.
Některé typy infrazářičů jsou natolik voděodolné, že je možné využít je i v místech, kde se předpokládá přímý kontakt se stříkající vodou – tedy i v bezprostřední blízkosti sprch či umyvadel. Jak takové infrazářiče poznat? Voděodolnost je u infrazářičů specifikovaná parametrem zvaným „IP“. Dle tohoto označení a nákresu níže si můžete snadno ověřit, kam můžete vámi vybraný infrazářič umístit.
- IPX5 – vhodný pro zóny 1, kde hrozí častý kontakt se stříkající vodou
- IP44 – vhodné pro zóny 2, k umístění do míst alespoň 60 cm od stříkající vody
- IP20 – vhodné do vzdálenějších zón
Zóna 0 je samozřejmě pro umístění jakéhokoliv infrazářiče nevhodná.
zdroj: Crystalpalacelighting.com.au
Pro průmyslové použití
Infrazářiče jsou ideální pro vytápění velkých průmyslových objektů, jako jsou výrobní haly, sklady, zemědělské objekty i chovy zvířat. Výhodou je nejen velmi dobrá a okamžitá výhřevnost, ale lokální využití, kdy je možné vytápět pouze určité sektory, kde je teplo zapotřebí. Pozitivem je také velmi dobrá odolnost. Průmyslové infrazářiče snesou nejen vlhkost, jak už bylo zmíněno, ale jsou odolné také proti prachu a jinému znečištění. Při umístění je však potřeba vzít na vědomí, že by infrazářič neměl přímo ohřívat hořlavé či dokonce výbušné materiály.