K čemu jsou dobré zvlhčovače vzduchu?

Trápí vás v bytě suchý vzduch? Přesně s tím vám pomůžou zvlhčovače vzduchu. Narozdíl od lacinějších odpařovačů samy odhadují, kdy je potřeba začít zvlhčovat, a kolik vody mají uvolnit do vzduchu.

Relativní vlhkost pod 40% značí příliš suchý vzduch

Suchý vzduch se objevuje tam, kde je zde nízký podíl vodní páry ve vzduchu. Nesmí být ani příliš vysoký, aby nedocházelo k množení bakterií a plísní, ani příliš nízký, aby vzduch nedráždil ke kašli a nevysušoval pokožku. 

Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40% - 60%

Podíl vodní páry ve vzduchu se měří hygroměrem, kterým už dnes disponuje velká část domácností. Udává se jako "relativní vlhkost vzduchu" v procentech. Experti na lidské zdraví obvykle doporučují, aby se v obytných zařízeních vlhkost pohybovala mezi 40% - 60%.

Projevy suchého vzduchu

Jakmile hodnota relativní vlhkosti klesne pod 40%, nejspíš začnete pociťovat lehké obtíže jako dráždění ke kašli, vysychající pokožku, zhoršenou kvalitu spánku apod.

Nejčastěji k tomu dochází v zimě, kdy se vzduch vysušuje rychleji kvůli topení.

Výběr zvlhčovače: co je na trhu?

Podle principu zvlhčování rozlišujeme několik typů zvlhčovačů.

  1. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu do bytu - vlhkost vzniká působením ultrazvukových vln, které „rozbíjejí“ vodní kapky na miniaturní kapičky. Ultrazvukové zvlhčovače vytváří studenou páru, která nijak nezvedá teplotu v místnosti a nelze se o ni opařit. Bývají velmi tiché a mají nízkou spotřebu. Vodu v nádržce je lepší ošetřit proti množení bakterií, které by jinak mohly s mlhou unikat do vzduchu.
  2. Parní zvlhčovače vzduchu do bytu - vodní pára se odpařuje varem. Jejich nevýhodou je zhruba 10x vyšší příkon než u ostatních zvlhčovačů. Horká pára nemusí být vhodná do rodin s dětmi, které by se mohly opařit. Na druhou stranu ale var přirozenou cestou likviduje většinu mikroorganismů nacházejících se ve vodě.
  3. Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem - vzduch prohání přes vodní lázeň a rotující disky, nebo odpařovací kazetu, ze kterých uniká vláha do vzduchu. Výhodou je, že dovedou zároveň částečně očistit "propíraný" vzduch od prachu a podobných nečistot a také s nimi nelze místnost zvlhčit příliš, protože počítají s přirozenou adsorpcí vody do vzduchu. Až se vzduch nasytí asi na 60% relativní vlhkosti, přestane dál pojímat novou vláhu. Můžete se s nimi setkat pod označením zvlhčovače s vodním filtrem, zvlhčovače a čističky 2v1 a zejm. v zahraničí je najdete pod názvem "Air Washer", tedy pračky vzduchu.

 

V čem se liší zvlhčovače od odpařovačů?

Ještě dnes se můžeme setkat s keramickými odpařovači, které se v dobách našich babiček pokládaly na radiátor a voda se z nich postupně samovolně vypařovala. Pokud jsou krásně zpracovány, může se jednat o velmi pěkný doplněk do domácnosti. Nevýhodou takových odvlhčovačů ale je slabý účinek a množení bakterií ve stojaté vodě.

Moderní diskové zvlhčovače pracují na podobném principu, ale jsou několikanásobně účinnější. Vypouštění vlhké páry je regulované hygrostatem a zvlhčování se proto automaticky vypne, když vlhkost v místnosti dosáhne potřebné hladiny.

 

Výhody a nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače mají sice vyšší pořizovací cenu, zato nižší výdaje na spotřebu energie a nejsou tolik hlučné jako parní zvlhčovače. Pomocí vysokofrekvenčních ultrazvukových vln jsou jednotlivé kapky vody rozrušovány na drobné mikrokapičky, které podobně jako mlha zvlhčují okolní prostředí.

Elektrický zvlhčovač mívá narozdíl od odpařovačů několik stupňů zvlhčování, od nejjemnějšího až po velmi silné.

S ultrazvukovým zvlhčovačem, který zvlhčuje s pomocí studené páry, lze rychle a intenzivně zvlhčovat, aniž by v místnosti vznikla "sauna".

Je to proto, že ultrazvukové zvlhčovače neohřívají vodu, místo toho vytváří studenou páru. Narozdíl od parních zvlhčovačů, které vodu zahřívají až do bodu, kdy se začne odpařovat, tedy s ultrazvukovým zvlhčovačem nehrozí, že byste se opařili, ani pokud má funkci Předehřev.

Ultrazvukové zvlhčovače jsou proto vhodnější do dětských pokojíků a všude, kde se vyskytují děti.

 

Zvlhčovačem proti poletujícímu prachu

Mnohé moderní zvlhčovače kromě zvlhčování dovedou také zbavit pokoj prachu. Buď pomocí vodního filtru, který ventilátorem prohání vzduch přes vodní lázeň a tím zachytí hrubší částice prachu, nebo pomocí ionizátoru, který vysílá do vzduchu záporně nabité ionty a ty mají schopnost navázat na sebe poletující prach, částice a některé plynné látky. Zvlhčovače s vodním filtrem se nazývají jinak také pračky vzduchu, nebo zvlhčovače a čističky 2v1. V boji s prašností a dalšími částicemi nejsou tak účinné jako čistokrevné čističky vzduchu, ale dovedou odfiltrovat část prachu, pylu, zbytky cigaretového kouře a jiné aerosoly.

 

Co by měl splňovat kvalitní zvlhčovač?

Dobrý zvlhčovač vzduchu do bytu by měl mít takový výkon, aby dokázal efektivně udržet vlhkost v místnosti, kde jej používáte, a měl by mít dostatečně velkou nádržku na vodu, abyste ji nemuseli měnit každou chvíli.

Velkou výhodou je, pokud má zvlhčovač do bytu dostatečně dlouhý přívodní kabel a je vyrobený z kvalitních materiálů. Také se velmi hodí, pokud vám zvlhčovač na displeji ukáže, jaká je v místnosti vlhkost nebo teplota. Další výhodou může být, pokud můžete na zvlhčovači nastavit, jak dlouho má být v chodu nebo na jaké úrovni má udržovat vlhkost v bytě, pokud jej používáte dlouhodobě.

Moderní zvlhčovače vzduchu do bytu nejčastěji fungují na principu uvolňování vodní páry, buď studené, nebo teplé. Jak jsme zmiňovali, důležitým parametrem zvlhčovací výkon, který určuje, kolik vody dokáže zvlhčovač poskytnout vzduchu během časového úseku (nejčastěji hodiny, nebo 24 hodin).

Zvlhčovací výkon se projeví na účinnosti přístroje a na spotřebě elektrické energie. Výkonnější zvlhčovače vzduchu jsou vhodnější do větších prostor, kde je potřeba více odpařené vody.

Důležitá je také hlučnost - aby bylo možné během zvlhčování usnout. Ze zkušenosti můžeme doporučit hlučnost vhodnou pro spánek max 25dB. Ultrazvukové zvlhčovače při svém chodu na nejnižší stupeň vydávají minimální hluk, u kterého usnou i malé děti a miminka.

Ultrazvuk v přístrojích je velmi slabý, pouze natolik, aby rozvibroval malou membránu v nádržce, a tím roztříštil vodu na mikroskopické kapky (mlhu). Proto není přeměna vody v páru u těchto přístrojů nijak hlučná, narozdíl od parních zvlhčovačů, kde se voda přivádí k bodu varu. Ultrazvukové zvlhčovače pouze občas tiše probublávají a vytváří uklidňující efekt tekoucího potůčku.

Kam zvlhčovač vzduchu v bytě umístit?

Zvlhčovač vzduchu pro domácnost se hodí do všech obytných i pracovních prostor, které jsou vybavené nábytkem a kde se pohybují lidé.

Nejlepší je umístit zvlhčovač přímo na zem, eventuálně na nízký podstavec. Není vhodné zvlhčovač vzduchu umisťovat na nábytek, plovoucí podlahu, nebo do blízkosti papírů a materiálů citlivých na vodu. Při vyjímání nádržky se může stát, že trochu tekutiny unikne do okolí a nasákne se do papírů nebo do dřeva.

Není také vhodné zvlhčovač umisťovat pod nábytek, do police nebo pod stůl. Pára, která uniká ze zvlhčovače vzhůru, může po čase způsobit koncentraci vlhkosti a způsobit škodu.

 


Pro ideální distribuci vlhka do celé místnosti dopřejte odvlhčovači dostatek prostoru nad tryskami, kterými vypouští do pokoje mlhu.


 

Zvlhčovač je schopen předvídatelně zvýšit vlhkost v uzavřené místnosti. Pro efektivní zvlhčení je potřeba, aby se během provozu větralo co nejméně a zabránilo se přívodu nového suchého vzduchu, který by opětovně snížil hladinu relativní vlhkosti v místnosti. Pokud během provozu zvlhčovače větráte, efekt bude méně znatelný, nebo nemusí být poznat vůbec.

Pokud si zvlhčovač domů pořídíte, dbejte na jeho čistotu. Abyste předešli nežádoucímu množení bakterií, je potřeba vodu v některých typech zvlhčovačů vzduchu pravidelně měnit.

Abyste se o bytový zvlhčovač nemuseli příliš starat, je dobré, pokud obsahuje různé filtry (například demineralizační keramický filtr s částicemi nanostříbra), které chrání vodu v nádržce před tím, aby se v ní usazoval vodní kámen nebo se zde množily bakterie. Praktickou funkcí je také podsvícení LED displeje a možnost ovládat přístroj pomocí dálkového ovládání.