Pokud vás doma trápí suchý vzduch, řešením může být zvlhčovač vzduchu. Jedná se o přístroj, který, jak už název napovídá, zvlhčuje vzduch a nabízí tak úlevu od suchého vzduchu a tím eliminuje problémy, jako je suchá pokožka, suché dutiny či škrabání v krku.
Typy zvlhčovačů vzduchu
Na trhu najdeme hned několik typů zvlhčovačů vzduchu, které se primárně dělí podle typu technologie zvlhčování. Obecně se dá říci, že nejpoužívanější jsou dva typy - ultrazvukové zvlhčovače a zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem (jinak také odpařovací zvlhčovače vzduchu). Cílem obou těchto technologií je zvlhčit vzduch, ale jejich princip je zcela rozdílný.
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu
Technologie ultrazvukového zvlhčování využívá vysokofrekvenční zvukové vibrace, pomocí níž vytváří jemnou vodní mlhu, která je následně vypouštěna do místnosti. Jedná se o velmi tichý proces. K chodu přístroje není potřeba žádný filtr.
Někdo dává přednost tomuto typu zvlhčovače, protože přístroj je bezpečný, tichý a hlavně jde u něj vidět vodní mlha, což na oko vypadá moc hezky. Kdo se ale někdy setkal s tímto typem odvlhčovače, moc dobře ví, že má i několik nevýhod.
První nevýhodou je slabý výkon. Ultrazvuková technologie není moc výkonná a tím pádem nedokáže tak efektivně zvlhčit vzduch. Další velkou nevýhodou je, že vlhkost primárně vytváří v okolí přístroje. Tuto problematiku budeme podrobněji rozebírat níže.
Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem
Tento typ zvlhčování se používá již desítky let a je považován za nejběžnější způsob zvlhčování vzduchu. Tradičním způsobem zvlhčování je umístit do místnosti nádobu s vodou a nechat vlhkost přirozeně odpařovat do vzduchu, aby se ulevilo od sucha.
Odpařovací zvlhčovač pracuje v zásadě na stejném principu, ale díky smáčecímu filtru a ventilátoru dosáhneme účinnějšího způsobu odvádění vlhkosti. Smáčecí filtr nasává vodu, která je následně pomocí ventilátoru rozfoukávána v podobě vlhkého vzduchu do místnosti. Tento princip je velmi jednoduchý a účinný. Takové zvlhčovače totiž dokážou pracovat s vysokou efektivitou a zároveň rozfoukat vlhký vzduch po celé místnosti.
Ultrazvukový vs odpařovací zvlhčovač
Mezi ultrazvukovým a zvlhčovačem s přirozeným odparem existují tři hlavní rozdíly. Jedná se o cenu, hlučnost a způsob, jakým přístroje zacházejí s usazeninami vodního kamene. Tyto a ještě další rozdíly uvádíme v následující tabulce.
Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem | Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu |
---|---|
dosahuje velkého zvlhčovacího výkonu | zpravidla nižší zvlhčovací výkon |
cenově dostupnější | velké cenové rozdíly v závislosti na značce, výkonu a dalších funkcích |
voda je za pomocí pumpy čerpána a následně stéká na smáčecí filtr, přes který je následně rozfoukávána do svého okolí | pomocí ultrazvuku rozbíjí vodu na mikroskopické částice vody |
mírné usazování vodního kamene v nádržce s vodou | vyšší míra výskytu vzniku usazenin vodního kamene - bílý povlak |
rozfoukává vlhkost po místnosti | zvlhčuje primárně v okolí přístroje |
efektivnější práce s vodou (čím vyšší hodnota vlhkosti, tím nižší spotřeba vody) | konstantní distribuce vody, nehledě na okolní podmínky |
zvukem připomíná chod klasického ventilátoru | obecně méně hlučné, zvuk podobný syčení, občas přístroj "zabuble" |
potřeba čistit filtr, jednou za čas vyměnit | není potřeba měnit, či udržovat filtr |
Porovnání ultrazvukového zvlhčovače se zvlhčovačem vzduchu s přirozeným odparem
zvlhčovací výkon
Jedná se o velmi důležitý parametr, který často ovlivňuje volbu mezi ultrazvukovým a odpařovacím zvlhčovačem.
Ultrazvukový zvlhčovač
Zvlhčovací výkon ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu dosahuje řádově nižších stovek mililitrů. Jedná se tak spíše o domácí zvlhčovače, které si postavíte na stůl, umístíte ke květinám a celkově do míst, kde chcete řešit suchý vzduch.
V případě, že byste potřebovali zvlhčit větší prostory, nebo rozfoukat dostat vzduch dále, budete potřebovat k přístroji umístit nějaký druh ventilátoru, který vodní mlhu rozfouká dále.
Odpařovací zvlhčovač
Zde je možné dosáhnout mnohem vyššího výkonu. Dle velikosti a výkonnosti se zvlhčovací výkon takových přístrojů běžně pohybuje až okolo 1 litru za hodinu. Je nutno podotknout, že takového zvlhčovacího výkonu dosáhneme pouze při extrémních podmínkách (v případě, že relativní vlhkost dosahuje hodnoty 20% a zároveň je teplota v místnosti 40°C). Takových podmínek ale běžná domácnost nedosahuje, proto přístroje při obvyklých podmínkách dosahují hodnot zhruba okolo 400 ml za hodinu.
Při tak vysokém výkonu je ale nutné s "vypouštěnou" vlhkostí dobře pracovat. Toto je řešeno velmi elegantně a tím způsobem, že přístroje v sobě mají zpravidla zabudovaný ventilátor, který vzdušnou vlhkost rozfouká do okolí a tím se vlhký vzduch dostane po celé místnosti.
Výsledek
Pokud hledáte výkonný zvlhčovač vzduchu, je ten s přirozeným odparem tou správnou volbou. V tomto srovnání totiž jednoznačně vítězí zvlhčovač s přirozeným odparem.
Vzhled přístroje
Vzhled přístroje není nikterak důležitý pro chod přístroje, ale ze zkušenosti víme, že hodně lidí volí přístroj i na základě jeho vzhledu.
Ultrazvukový zvlhčovač
Tento typ zvlhčovače se vyrábí hned v několika designových provedeních a velikostech, od kterých se často odvíjí i jejich výkon. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím větší nádržku na vodu by měl přístroj mít a zrovna nádržka je jednou z věcí, která výrazně ovlivní velikost a často i samotný design přístroje.
Na trhu tak najdeme celou řadu ultrazvukových zvlhčovačů od klasických "krabiček", až po přístroje různých tvarů a barev.
Odpařovací zvlhčovač
Obecné pravidlo, které říká:"čím vyšší zvlhčovací výkon, tím větší nádržka na vodu by měla být" platí samozřejmě i v případě zvlhčovače s přirozeným odparem. Tím, že tento typ zvlhčovače často dosahuje vyššího zvlhčovacího výkonu, je nutné mít i větší nádržku. Kromě toho je nezbytné, aby přístroj disponoval i ventilátorem a filtrem. I sebelepší inženýr by z tolika prvků nedokázal poskládat malý přístroj, který by byl zároveň i designově na skvělé úrovni. Proto tyto přístroje často vypadají tak trochu jako herní automaty.
Na druhou stranu na trhu najdeme i ty méně výkonné, které jsou malé a můžeme si je umístit třeba na pracovní stůl a zvlhčovat tak vzduch při práci. Nabídka těchto přístrojů ale není tak bohatá, jako je to například v případě zvlhčovačů s ultrazvukovou technologií.
Výsledek
Co se vzhledu týče, jedná se o velmi subjektivní ukazatel. Ze zkušenosti víme, že ideální přístroj by měl být mimo jiné malý a výkonný. Bohužel, pokud nechceme každou chvíli chodit dolévat vodu do nádržky, je nutné někde udělat kompromis a podle toho vybírat přístroj, nehledě na jeho design.
Celkově se ale dá říct, že ultrazvukové zvlhčovače nabízejí v tomto ohledu širší nabídku přístrojů se zajímavějším designem, proto v tomto srovnání vítězí.
Hlučnost
Jeden z velmi důležitých parametrů je hlučnost.
Ultrazvukový zvlhčovač
Nejběžnější místo pro přenosný zvlhčovač vzduchu je v ložnici. Proto není divu, že většina spotřebitelů chce zvlhčovač vzduchu s tichým provozem. Pokud je tedy vaším hlavním ukazatelem hluk zvlhčovače, je vaší nejlepší volbou ultrazvukový zvlhčovač. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu totiž nemá ventilátor, který by zvyšoval hlučnost zařízení.
Odpařovací zvlhčovač
Pokud hluk není problém, ale rozpočet je, vyberte si cenově dostupnější odpařovací zvlhčovač. Měli byste však ale vědět, že i ty zvlhčovače vzduchu (s přirozeným odparem), které nabízejí tichý provoz, budou o něco hlučnější, kvůli ventilátoru. Tento totiž kromě mimo jiné produkuje i drobné vibrace a při jeho chodu prostě slyšet půjde. Řešením je nastavení si ventilátoru na co nejnižší stupeň rychlosti. Zvlhčování bude sice probíhat pomaleji, ale citlivějším osobám nemusí takový hluk vadit.
Výsledek
I když existují některé odpařovací zvlhčovače s optimálním tichým provozem, většina ultrazvukových zvlhčovačů má tendenci pracovat tišeji, a to právě kvůli absenci ventilátorů, což udržuje hladinu hluku na nízké úrovni.
Oprava a údržba
Dalším velmi důležitým ukazatelem je možnost opravy a údržby přístroje.
Ultrazvukový zvlhčovač
Při používání ultrazvukových zvlhčovačů hraje velkou roli vodní kámen. Dříve či později na něj prostě narazíte a zjistíte, že z přístroje se těžko odstraňuje. Jelikož nedisponuje filtrem, který by tyto usazeniny alespoň částečně eliminovat, prochází vodní kámen celým přístrojem, což má za následek jeho zanesení. Kromě toho mají ultrazvukové zvlhčovače tendenci vypouštět více bílého / šedého prachu než odpařovací zvlhčovače. Usazeniny se spolu s vlhkostí vracejí do místnosti, jen aby dopadly na nábytek a elektroniku ve formě prachu.
TIP: k regulaci vodního kamene v podobě bílého prachu zvlhčovače použijte destilovanou vodu. Je to sice finančně náročnější, ale budete mít jistotu, že se do ovzduší nedostanou žádné nežádoucí částice.
Odpařovací zvlhčovač
Zvlhčovač s přirozeným odparem je oblíbený především díky filtru, který zachycuje mimo jiné i minerální kámen a tím snižuje riziko pronikání jemných částic do místnosti. Mějte také na paměti, že existují některé kompaktní, zejména odpařovací zvlhčovače osobní velikosti, které nemají ve své konstrukci žádné filtry. Výstupem je tedy menší objem vlhkosti a prach je stěží patrný, pokud vůbec.
Výsledek
Odpařovací filtr zvlhčovače, který zachycuje minerální usazeniny, dělá rozdíl v údržbě mezi těmito dvěma typy zvlhčovačů. Čištění nádržky a přístroje obecně je tak jednodušší v případě zvlhčovače s přirozeným odparem.
Shrnutí výsledků
Obecně nelze říci, který z daných typů zvlhčovačů je lepší. Technologie jsou totiž rozdílné a pokud hledáte výkonný zvlhčovač vzduchu, který efektivně zvlhčí místnost, je odpařovací zvlhčovač tou správnou volbou. Pokud ale vám ale nelíbí výměna a čištění filtru, nebo jednoduše hledáte tišší zvlhčovač, vyberte si model s ultrazvukovou technologií.