Trápí vás suchý vzduch v bytě? Řešíte, jak se s tímto problémem vypořádat? Nechte se inspirovat naším článkem 24 rad pro každého, jak zvlhčit vzduch.
Vlhkost proměříte hygroměrem
Jak zvlhčit vzduch v domě? Nejdřív zjistěte, jak moc suchý vzduch doma máte. Mnoho moderních teploměrů je v dnešní době vybaveno vlhkoměrem (hygrometrem), kterým lze zjistit relativní vlhkost vzduchu. Ta se v létě pohybuje mezi 40-50%, v zimních měsících mezi 45-60%, ale v extrémních případech může klesnout i pod 20%. Proměnlivost vlhkosti způsobují klimatické podmínky a změny počasí, intenzita topení, kvalita tepelné izolace i geografické vlivy, jako je podzemní voda. Vzduch pak podle intenzity problému označujeme jako příliš suchý, nebo příliš vlhký. Ideálně by se měly hodnoty pohybovat okolo 50% relativní vlhkosti.
Suchý vzduch ztěžuje bitvu s nemocemi
V důsledku nízké vlhkosti vzduch se nám vysušují sliznice dýchacích cest, kterým nejvíc prospívá, když jsou příjemně zvlhčené. Kromě sliznic krku vysychají také oči. Podrážděné sliznice jsou pak méně odolné proti vpádům virů i bacilů. Suchý vzduch se taky může projevit tím, že máme suchou kůži a popraskané rty, a může být příčinou bolestí hlavy.
Chytré zvlhčení vzduchu nejsou žádné čáry
Pro řešení tohoto problému byly vyvinuty přístroje, které jemně udržují hladinu vzdušné vlhkosti na optimální úrovni. Nehrozí tak riziko převlhčení vzduchu. Ovládání je komfortní, provoz je tichý a nenáročný. Všechny zvlhčovače holandské společnosti Clean Air Optima fungují na principu uvolňování studené páry, kdy není ovlivněna teplota interiéru, a obsahují řadu filtrů a čistících mechanismů proti množení bakterií ve vodní nádržce. Drobná membrána na dně vodní nádržky vydává jemné ultrazvukové pulzy, které rozruší vodu a vytvoří mikroskopické kapky - efekt mlhy. Pára je proto vlažná a jemná na dotek. Nehrozí opaření.
Nastavení intenzity, cílové hladiny vlhkosti i délky provozu je pro většinu zvlhčovačů na Gavri.cz samozřejmostí. U vybraných modelů zvlhčovačů získáte ve standardním balení také dálkové ovládání pro pohodlnou obsluhu ze vzdálenosti. Můžete tak korigovat klima ve své ložnici, aniž byste museli vstát z postele.
Kvalitní vzduch v domácnosti
Kromě zvlhčovače vzduchu se do bytu hodí i čistička vzduchu. Oba dva přístroje slouží k něčemu jinému – zvlhčovač upravuje vlhkost, tak aby v bytě nebyl suchý vzduch, naopak čistička vzduchu ovlivňuje především kvalitu vzduchu. Odstraňuje například prachové částice, mikroorganismy, alergeny nebo může ionizovat vzduch.
Zvlhčování a čištění vzduchu 2v1
Špinavý a prašný vzduch má lví podíl na zhoršeném stavu dýchacích cest, kterým pak stačí málo, aby propadly chorobě. Doporučujeme proto vzduch taky pročišťovat. K tomu mohou pomoci zvlhčovače vzduchu a čističky 2v1.
Oba dva typy přístrojů se společně podílejí na tom, aby se vám doma lépe dýchalo, ale každý z nich plní zcela jinou funkci. Vybíráte tedy podle toho, co vám na vašem vzduchu vadí.