Ultrazvukový zvlhčovač, nebo parní zvlhčovač - který je ten pravý pro vás?

Rozdíly mezi parním a ultrazvukovým zvlhčovačem vzduchu jsou možná na první pohled méně patrné, ale pro komfort uživatele zásadní.Některé zvlhčovače vzduchu mohou posloužit i jako aromalampy. Oba typy zvlhčovačů dokáží velice dobře zvyšovat relativní vlhkost vzduchu. Liší se od sebe mj. teplotou vypouštěné páry, spotřebou a hlučností

1. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Princip přeměny vody na mlhu: ultrazvukové pulzy

Celý proces přeměny vody na páru je zcela bezpečný a používá se při něm ultrazvuk, který nijak nemění kvalitu ani teplotu vody. Ultrazvuk „rozbíjí“ kapky vody na drobné mikrokapénky, které jsou součástí vodní páry, a jsou rovnoměrně vypouštěny do místnosti. Tato pára má běžnou pokojovou teplotu, proto žádným způsobem neovlivňuje teplotu v místnosti. Hovoří se o tzv. "studené mlze". (Na obrázku: Clean Air Optima CA 603)

Zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-606TICHÉ, ÚSPORNÉ A ELEGANTNÍ

Ultrazvukové zvlhčovače oproti parnímu zvlhčovači dosahují vyššího zvlhčovacího výkonu. Jsou většinou mírně dražší než parní zvlhčovače, ale mají výrazně nižší spotřebu, která je skutečně zanedbatelná. Jsou také téměř neslyšné. Možná proto je zákazníci mají raději.

Ultrazvukové zvlhčovače potřebují jen minimální údržbu. Tyto přístroje jsou vhodné pro astmatiky, kterým usnadňují dýchání.

NEVÝHODY ULTRAZVUKOVÝCH ZVLHČOVAČŮ

  • usazování vodního kamene
  • dezinfekce nádržky (pokud nemá antibakteriální filtr)

 

Mezi nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů patří usazování vodního kamene na nábytku, které může nastat, když do něj nalijete velmi tvrdou vodu. U některých modelů je riziko množení bakterií v zásobní nádržce. Oba tyto problémy zvlhčovače Clean Air Optima vyřešily přidáním obnovitelného filtru 2v1 proti vodnímu kameni a proti množení bakterií. Filtry pro zvlhčovače Clean Air Optima není potřeba dokupovat.

Proti bakteriím i vodnímu kameni se také dá bránit předehřevem vody. Předehřev je funkce, která pomocí topného tělesa zahřívá vodu stejně jako parní zvlhčovače. Má ho například ultrazvukový zvlhčovač Clean Air Optima CA-606.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu s atraktivním designem jsou nejen praktické, ale také i příjemné na pohled.

2. Parní zvlhčovače vzduchu

Princip přeměny vody na páru: topné těleso

Princip tohoto zvlhčovače je podobný varné konvici. Pomocí topného tělesa dochází k varu vody a tím se uvolňuje horká pára. Parní zvlhčovače nejsou drahé, ale kvůli vysokému příkonu (až 10x více než ultrazvukové) spotřebovávají více elektrické energie. Výhodou je automatická dezinfekce vody varem.

NEVÝHODY PARNÍCH ZVLHČOVAČŮPára

  • teplá pára ohřívá místnost
  • vyšší spotřeba
  • větší hlučnost

 

U nejlevnějších nebo zastaralých modelů může být vycházející pára z přístroje skutečně horká, a tak může být rizikem pro malé děti. U současných parních přístrojů ale před vypuštěním do místnosti dochází k ochlazení páry na bezpečnou teplotu. Jsou hlučnější než ultrazvukové zvlhčovače.

PÁRA DEZINFIKUJE

U parních zvlhčovačů se v nádržce na vodu nemnoží mikroorganismy, protože při ohřevu se případné bakterie přítomné ve vodě zahubí. V nádržce se ale přesto může usazovat vodní kámen, proto je dobré používat změkčovadla na vodu (záleží na tvrdosti vody ve vaší lokalitě).

 

Kam dál? Podívejte se na naše tiché a elegantní zvlhčovače vzduchu pro domácnost.

 

Porovnání zvlhčovačů

 

Ultrazvukový

Parní

Pořizovací cena

vyšší

nižší

Spotřeba elektřiny

velmi nízká

vysoká

Způsob vytváření páry

pomocí ultrazvuku, občas i s topným tělesem

pomocí topného tělesa

Hlučnost

nehlučný

hlučnější

Vodní kámen

nutné používat změkčovadla nebo destilovanou vodu

nutné používat změkčovadla nebo destilovanou vodu

Bakterie

pokud nemá předehřev, je nutné používat antimikrobiální filtry

dezinfikuje varem

 

Porovnání zvlhčovačů vzduchu