Často kladené otázky (FAQ)
Na této stránce jsou často kladené otázky našich zákazníků, rozdělené podle kategorií. Na všechny dotazy jsme se snažili konstruktivně odpovědět.
Odvlhčovače vzduchu
Dle jakých parametrů vybrat odvlhčovač?
Záleží, co od přístroje očekáváte a k jakému účelu má odvlhčovač sloužit. Je totiž rozdíl, pokud chcete odvlhčit malou místnost, nebo velkou výrobní halu. Důležitým parametrem je tedy odvlhčovací výkon, tedy kolik vody je odvlhčovač schopen odvlhčit během určitého období (většinou se odvlhčovací výkon uvádí v rámci 24 hodin).
Dalším důležitým parametrem je průtok vzduchu, nejčastěji uváděný v metrech kubických za hodinu. Čím je vyšší průtok vzduchu je, tím lépe přístroj odvlhčí větší prostory. Dále bychom se doporučili zaměřit na teplotu místnosti, kde bude odvlhčovač umístěn. Tento ukazatel je důležitý primárně proto, abyste věděli, kterou technologii odvlhčovače použít.
Jaká je základní údržba?
Pokud chcete z přístroje vytáhnout maximum a zároveň chceme, aby co nejdéle fungoval jak má, je vhodné alespoň jednou měsíčně vyčistit prachový filtr (opatrně vysavačem) a v případě HEPA či uhlíkového filtru doporučujeme jejich pravidelnou obměnu (dle specifikace výrobce). Kromě těchto filtrů vždy nezapomeňme i na předfiltr. Ten stačí důkladně umýt vodou a nechat pořádně vyschnout. Dále kvůli znečištění (například plísně) doporučujeme alespoň jednou měsíčně čistit i nádržku na vodu. K jejímu čištění postačí voda, popřípadě mýdlový roztok.
Jak funguje kontinuální odvlhčení?
V tomto režimu pracuje přístroj nepřetržitě bez ohledu na okolní vlhkost vzduchu. Hodí se tam, kde potřebujete dosáhnout co nejnižší možné vlhkosti. V případě, že se nádržka vody naplní a k přístroji není připojena odtoková hadice, odvlhčovač se automaticky vypne.
Jak funguje funkce sušení prádla?
Přístroj pracuje na maximální možnou rychlost ventilátoru a je nastaveno kontinuální odvlhčování. Zpravidla mívá nastaveno automatické vypnutí po několika hodinách.
Přístroj začal být hlučný, co dělat?
Projděte si kapitolu Řešení problémů / Odstraňování závad v manuálu k vašemu přístroji. Pokud zde nabídnutá řešení nefungují, obraťte se emailem na naše zákaznické oddělení.
Zvlhčovače vzduchu
Jde vypnout pípání u přístrojů (CA-605, CA-606)?
U těchto přístrojů toto pípání vypnout nelze.
Jak funguje předehřev?
Topné tělísko předehřeje vodu ve spodní nádržce na cca 80 °C, čímž pomáhá v likvidaci mikroorganismů přítomných ve vodě. Mlha však prouděním v přístroji rychle ztrácí teplotu a místnost tedy nijak neohřívá.
Proč není aromaterapie více cítit?
Důvodů může být hned několik. Kromě nízké dávky se může jednat o použití neoriginálních vonných olejů, s prošlou dobou trvanlivosti, popřípadě takových, které byly nevhodně skladovány. Dalším důvodem může být snížený výkon ventilátoru motoru například ucpaným sáním vzduchu. Zkuste tedy přikapat o 2-3 kapky více, zkontrolujte a případně očistěte sání vzduchu (většinou zespodu) přístroje. Pokud potíže přetrvávají, obraťte se na naše zákaznické oddělení.
Jaký je rozdíl mezi ultrazvukovým zvlhčovačem a klasickým?
Existují 3 hlavní typy zvlhčovačů:
- Klasický – parní – zvlhčuje místnost produkcí horké viditelné vodní páry. Voda je zde v plynném skupenství.
- Ultrazvukový – speciální membrána pomocí vibrací vytvoří mikrokapičky studené viditelné mlhy.
- S přirozeným zvlhčováním – přes neustále se smáčející filtr proudí vzduch, který se nasytí vodou, jedná se o takzvané neviditelné zvlhčování.
Jak často čistit nádržku na vodu?
Dle potřeby a v závislosti na tvrdosti vody, nejméně však jednou za 2 týdny. Při čištění dodržujte pokyny v návodu.
Čističky vzduchu
Jak často měnit filtry?
V běžném prostředí, pokud čistička pracuje 8 hodin denně, 7 dní v týdnu vydrží jeden filtr přibližně 6-12 měsíců. V silně prašném prostředí to však bude méně.
Jak poznat, kdy filtr vyměnit?
HEPA filtr je na počátku čistě bílý, postupem času v něm začne ulpívat prach a jiné nečistoty. Na konci své životnosti je již zcela šedý. Přístroj také začne být hlučnější, kvůli zvýšenému odporu proudění vzduchu. V tuto chvíli je již nejvyšší čas filtr vyměnit. U uhlíkového filtru se stačí držet hodnot viz. výše (tedy výměna filtru každých 6-12 měsíců).
Jak poznám, že UV lampa funguje?
U drtivé většiny modelů není UV vidět, a i samotná lampa bývá schovaná uvnitř přístroje. Poznat to tedy bez odborného zásahu nelze. Pouze u modelu LR 50 můžete světlo vidět, pokud vyjmete HEPA filtr a vrátíte boční kryt s předfiltrem zpět (je zde pojistka a bez nasazeného předfiltru se UV nespustí).
Jak prodloužit životnost filtru?
Částice usazené uvnitř HEPA filtru již nelze nijak šetrně odstranit. Životnost filtru lze mírně prodloužit vysátím jeho povrchu vysavačem.
Je funkce ionizátoru podstatná?
Ionizace kromě osvěžení vzduchu způsobuje shlukování částic prachu do větších shluků, které poté díky vyšší hmotnosti klesají k zemi a lze je bez problémů vysát vysavačem. Ionizace je tedy podpůrným prostředkem čištění vzduchu.
Mobilní klimatizace
Podle čeho vybrat klimatizaci?
Základem je držet se doporučené velikosti místnosti udávané výrobcem. Pokud máte okna s velkou plochou a navíc otočena na jih, nebo bydlíte v podkrovním bytě, kde se drží hodně tepla, doporučujeme k ploše místnosti připočíst 30% navíc.
Je potřeba měnit filtry u klimatizace?
Ne, filtry nejsou výměnné, stačí je pouze pravidelně čistit dle návodu.
Jak často vypouštět kondenzát vytvořený klimatizací?
V závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. V průměru je to jednou denně, klimatizace ohlásí plnou nádržku a přejde do pohotovostního režimu.
Jak uskladnit přístroj na zimu?
Vypustit nádržku a nechat přístroj pracovat několik hodin pouze v režimu ventilace bez chlazení, aby došlo k vysušení jeho vnitřku. Poté jej uskladnit do suché místnosti ideálně pokojové teploty bez slunečního záření. Je dobré přístroj přikrýt nějakým ochranným obalem proti prachu.
Stropní ventilátory
Jak synchronizovat dálkové ovládání?
U většiny ventilátorů s radiovým dálkovým ovládáním naleznete na vysílači i přijímači řadu přepínačů, které je třeba mít ve stejné poloze (alespoň jeden z přepínačů však musí být v opačné poloze oproti ostatním), aby mohl být přijímač s vysílačem spárován.
U některých modelů naleznete na dálkovém ovládání samostatné tlačítko pro párování. V takové případě do 60 vteřin po opětovném připojení elektrického proudu do ventilátoru podržte po dobu cca 5-10 s (dle modelu, viz. návod) toto tlačítko a ventilátor se spáruje s dálkovým ovladačem.
Jak zapojit dálkové ovládání u řetízky ovládaného ventilátoru?
Řetízkem pro volbu rychlostí nastavte nejvyšší otáčky a světlo do polohy zapnuto. Odpojte ventilátor od napájení a zapojte přijímač mezi svorkovnici, vodiče motoru a osvětlení. Ve většině případů se toto provede jednoduchým zacvaknutím konektorů. Po opětovném připojení a synchronizaci již můžete ovládat ventilátor pomocí dálkového ovladače.
Jak vyvážit lopatky ventilátoru?
Pomocí přiložené spony, kterou umístíte na střed lopatky, postupně zjišťujete, na které lopatce došlo se sponou k nejvýraznějšímu zmenšení kývání ventilátoru. Sponu poté posunujete od vnitřku této lopatky k vnějšímu okraji (konci) a opět postupně zapínejte a vypínejte ventilátor, dokud nenaleznete místo s nejlepším výsledkem. V tomto místě sponu sundejte a na její místo přilepte dodávané závaží. Celý postup s nákresem naleznete v návodech u ventilátorů.
Jaký je rozdíl mezi zimním a letním chodem ventilátoru a jak to funguje?
Při letním chodu ventilátor fouká vzduch v podobě kužele přímo pod sebe. V zimním chodu proudí vzduch proti stropu a kde se mísí s teplým vzduchem a směřuje ke stěnám, po kterých proudí dolů k podlaze a tím se jednotlivé vrstvy různě teplého vzduchu mísí. Tímto lze ušetřit za náklady na topení.
Kam umístit přijímač dálkového ovládání?
V případě infračerveného dálkového ovládání umístěte přijímač mimo krytku ventilátoru tak, aby mezi ním a vysílačem nebyla žádná překážka.
Kdy je potřeba použít prodlužovací tyč k ventilátoru?
Prodlužovací tyč se využívá v případě, kdy máme příliš vysoký strop a montážní tyč nám svou délkou nestačí.
Ostatní
Jak postupovat při nahlášení reklamace?
Nejjednodušší a nejrychlejší metodou je napsat email na zákaznické oddělení obchod@gavri.cz nebo technické oddělení servis@gavri.cz. V emailu stručně popište závadu, případně připojte fotografie poškození a nezapomeňte připsat číslo objednávky či faktury, nebo alespoň jméno osoby nebo firmy, která objednávku provedla.
Mám dotaz k produktu, na koho se mám obrátit?
V případě dotazu k produktu nám zašlete email na zákaznické oddělení obchod@gavri.cz a my se vám v nejkratší možné době ozveme zpět.
Co dělat když je přístroj po doručení poškozený? (reklamace přepravce)
V ideálním případě zjistíte poškození už během předání dopravcem a zboží odmítnete převzít, nebo sepíšete s řidičem na místě zápis o škodě. Pokud poškození zjistíte až po rozbalení, ihned prosím kontaktujte ideálně emailem naše zákaznické oddělení obchod@gavri.cz a pokud možno připojte i fotografie poškození. V takovém případě proběhne takzvaná zrychlená reklamace.